... hudební a knižní blog.
Za tento rok přečteno knih:
31 z 40

Jak otevřít soubor, který je špatně kódován?

15. února 2011 v 10:40 | Niviat |  Návody
A je to tady.. Hoří vám termín v práci nebo ve škole a vy máte důležité podklady ve špatném kódování a tudíž ho neotevře ani kouzlo vaší zoufalé mysli. Odstranit ho sice už umíte, ale to vám k ničemu není, když jej potřebujete použít.


Ano jsem v podstatě samouk a řeším problémy s linuxem za pomoci různých fór, ale v tomto případě jsem na řešení přišla naprosto sama. Nechtělo se mi složitě psát příkazové řádky a tím přejmenovávat všechny soubory (za pomoci příkazů convmv a jemu podobných) a textový editor nechtěl spolupracovat, jenže co tedy s tím jiného? Naprosto nejjednodušším způsobem by bylo poslat to kamarádovi s windows a požádat ho o přejmenování bez diakritiky.   Pokud chcete být vynalézaví nebo nemáte nikoho po ruce, je tu jedna naprosto lehká varianta...

Jelikož mám Kubuntu, tak jsem využila pohostinnosti webového prohlížeče Konqueror...

Konq 1
1. Takto vypadá Konqueror po svém otevření. Použijeme jednoduše soubor, otevřít, jako bychom klasicky otevíraly cokoli jiného...


Konq 2
2. Otevře se nám tato tabulka, kde vybereme v tomto případě zazipovaný soubor, který obsahuje špatně kódované soubory a dáme otevřít.


Konq 3
3. Otevře se nám automaticky detekovaná podsložka, také v mém případě špatně kódovaná, jako i podsoubory v ní obsažené. Zde si již budeme moci povšimnout, že chybné znaky z názvu zmizely. Mnozí z nás už po rozkliknutí této složky budou mít vyhráno a hravě si dokument přesunou třeba na plochu... ale co dělat, pokud složka obsahuje další zipové soubory?


Konq 4
4. Naši automaticky detekovanou podsložku jednoduše překopírujeme kam potřebujeme (já v tomto případě zvolila Dolphin s cestou /home/...).


Konq 5
5. Naši zkopírovanou složku si najdeme zase za pomoci Konqueroru a otevřeme ji...


Konq 6
6. Objeví se nám zipové složky z našeho původního souboru, které jednoduše otevřeme...


Konq 7
7. A máme tu soubor ke kterému jsme se prvotně chtěli dostat. Teď máme dvě možnosti, buď si jej přetáhnout kam potřebujeme a nebo rovnou otevřít a popřípadě přejmenovat, náš soubor totiž zcela postrádá sporné znaky.

A je to, věc je zachráněna a ani nemusíte ovládat příkazy. Někdo by si mohl pokládat otázku, proč když používám linux nevyužila jsem konsole a já na to odpovídám jediné... "Někdy je klikat lepší než se mořit nad tím, jak to správně napsat, aby nedošlo k nehodě." Navíc takto se k souborům dostane i kdejaký laik a linuxový začátečník.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
___________________________________________________

Mnohokrát děkuji za návštěvu v mém černém doupěti!

Dlouhodobé projekty:

40