... hudební a knižní blog.
Za tento rok přečteno knih:
31 z 40

M. W. Schelleyová - Frankenstein

27. března 2011 v 13:27 | Niviat |  Knihy v myšlenkách 2011


1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Frankenstein je považován za přelomovou knihu pro žánr horor a fantasy stejně jako Dracula Brama Stokera (ale pozor, tyto dvě knihy rozhodně nelze srovnávat, každá je psána jinak!). Vzala jsem si tedy za povinnost obě knihy přečíst, jelikož jsem velkým fanouškem této literatury.

2. Definujete knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Spletitý příběh.


3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Děsí.

4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Pří čtení mě hned napadlo, že bych rozhodně nechtěla mít život jako Frankensteinovo monstrum. Vědec Viktor Frankenstein při svých pokusech najde způsob, jak oživit neživou hmotu a vdechnout jí život. Problém je v tom, že toto monstrum je předem odsouzeno k záhubě. Neodpovídá vzhledově společenským standardům a když jeho stvořitel zmizí a zanechá ho osamělého bez vštípení nějakých kritérií pro život, co mu posléze zbývá... Ač se následně stvoření stane vraždící zrůdou, ze jeho osud nese zodpovědnost vědec.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvinout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Jako příklad dobré věci v této knize bych vybrala ponaučení, které z ní plyne. Stejně tak, jako by měli rodiče vychovávat děti, měl i Viktor vštípit vychování svému výtvoru a ne se k němu obrátit zády.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je si uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatele), ale třeba i chování postav.
Pokud neradi čtete knihy, které se babrají v lidské mysli a v jejich zákoutích, nebude tato kniha nic pro vás, jelikož je celá stavěna na tomto principu. Jedná se tu tedy o přesně pravý opak oproti Draculovi. Můžete zde nahlédnout do mysli stvůry, která se stane zlou na základě odvrhnutí společností...

(Zdroj: Obrázek z http://www.databazeknih.cz/)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
___________________________________________________

Mnohokrát děkuji za návštěvu v mém černém doupěti!

Dlouhodobé projekty:

40