... hudební a knižní blog.
Za tento rok přečteno knih:
31 z 40

Zabiješ! Vezmu ti za to tvůj život?

27. března 2011 v 17:48 | Niviat |  Články
Toto téma bude vždy sporné a budou na něj pokaždé dva odlišné názory. Lidé jsou v tomto ohledu rozpolcení a můžeme najít i státy, kde se o této věci diskutuje snad častěji než o rozpočtu. Tato otázka nám dělí národy...

Nad trestem smrti jsem vůbec poprvé začala přemýšlet po přečtení Kingovi Zelené míle, která dokonale popisuje atmosféru a činy na bloku smrti. Proto je na řadě si položit otázky: Pokud někdo dostane trest smrti a je na něm vykonán i když je nevinný, není to také zločin hodný tohoto trestu? Kdo může doopravdy rozhodnout, aby byl tento způsob potrestání vykonán?A kdo má odvahu na to, poslat na smrt klidně i nevinného člověka, který má tu smůlu a není dostatek důkazů, aby jej osvobodili? A mnoho dalších.


Prvním rozhodnutím je nejspíše tzv. "Oko za oko, zub za zub". Vzal jsi člověku život, proto by jsi i ty měl přijít o ten svůj, aby se srovnaly účty. Jenže když si to vezmeme z náboženského směru (věřící sice nejsem, ale věří hodně lidí) zabití je jeden ze smrtelných hříchů, tudíž ti co odsoudí člověka na smrt a ti co to provedou jsou vinni tím nejvyšším hříchem. A většina by nejspíše na otázku usmrcení reagovala slovy, že jen Bůh smí soudit lidi.

Druhým a pro mě asi rozumnějším názorem (prostě to tak cítím) je člověka poslat do vězení, aby si svůj trest odpykal. Většina takovýchto zločinců sice nejspíš netrpí výčitkami svědomí, i když kdo ví. Takovýto člověk může mít po zbytek života možnost zpytovat svědomí a přemýšlet o to, že připravil rodinu a společnost o jednoho unikátního člena. Pokud by takovýto člověk byl nevinný, mohou se přece časem objevit nové důkazy a všichni ostatní mohou být v klidu, protože zlo bylo potrestáno, ale jejich svědomí zůstalo čisté.

Názorů je mnoho a mě nepřísluší soudit, mohu pouze prezentovat svůj názor, což jsem také udělala. Naše spravedlnost stejně v jistých ohledech má na očích tlustou pásku a snižuje tresty v tichosti. To proto, aby si společnost nevšimla, že spravedlnost už dávno není mladice, ale stařena sotva se ploužící, která sem tam drhne pusou o chodník. Jenže kdo jí podá berle, nebo sežene mága, který umí vytvořit nápoj mládí a postavit ji opět tam, kde má správně být?
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
___________________________________________________

Mnohokrát děkuji za návštěvu v mém černém doupěti!

Dlouhodobé projekty:

40