... hudební a knižní blog.
Za tento rok přečteno knih:
31 z 40

S. King - Pod kupolí

14. dubna 2011 v 9:21 | Niviat |  Knihy v myšlenkách 2011
1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Já maličký Kingofil, jsem si rozhodně nemohla nechat ujít jeho nejnovější knihu, která má všude tolik kladných hodnocení. Nebyla by to moje maličkost, aby se nerozhodla kvalitu posoudit sama a zklamaná rozhodně nebyla...

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Trhák.


3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Je? (Značí neviditelnost kupole po jejím doklapnutí, kdy většina obyvatel o této bariéře nemá ani potuchy.)

4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Prakticky největším "chudákem" celého příběhu byl Junior Rennie, nedostudovaný syn druhého radního, který trpí podle doktorů obyčejnou migrénou. Bolest hlavy však v jeho případě maskuje nádor na mozku, který ze studenta vysoké školy udělá vraždící zrůdu. Jenže jak se říká, jaký otec, takový syn a druhý radní rozhodně také není svatoušek. S Juniorem bych si místo opravdu nevyměnila a v některých pasážích jsem ho za jeho osud opravdu litovala.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
King je opravdu dobrý v tom, jak v příběhu čtenáři přiblížit složitou psychiku postav a tento nový počin je toho důkazem. Nejen, že máte pocit, že jste také uvězněni pod kupolí, ale sami vymýšlíte intriky a plány. Bojíte se o vlastní život a s těmito obavami se prolíná spousta lidských charakterů. Z většiny z nich poznáte chování toho "stáda", které tu po světě chodí, začnete přemýšlet, zda kniha není podle pravdivé události. Tento spisovatel vás prostě chytne do sítě a ochotně vás pustí až na konci příběhu, který neoplývá nikdy úplným šťastným koncem. A v tom je ta výhoda, tak to totiž opravdu chodí...

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatele), ale třeba i chování postav.
Čím lepší kniha, tím hůře se vždy negativum hledá. Zde je to podle mého soudu opravdový oříšek, který nakonec rozlousknu odpovědí: Příliš rychlý konec! Kniha je skvěle strukturovaná, ale konec najednou nabere takový spád, že než se nadáte obrátíte poslední stránku a zaklapnete knihu. I při jejím rozsahu by mi nevadilo několik desítek stran, kde by bylo více do detailu popsáno zmizení kupole.

(Zdroj: Obrázek z http://www.databazeknih.cz)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Dragita Dragita | Web | 15. dubna 2011 v 10:27 | Reagovat

hm, tak to se nemu dočkat až se do toho pustím :-D

2 Niviat Niviat | 15. dubna 2011 v 10:59 | Reagovat

[1]: To se nedivím, já ti ji příští týden vrátím. =-) Každopádně nevím, jestli to není rizikové, abys taky něco dělala do školy. =-D

3 Irwain Nornossa Irwain Nornossa | E-mail | Web | 2. ledna 2012 v 15:23 | Reagovat

Joooo, tohle byla dobrá knížka!
S tím negativem naprosto souhlasím, člověk by si řekl, že těch 944 stran vydá na nějakou dobu, ale ono ne, člověk se začne, po chvíli se začne něco dít, a než se naděje, je to v háji.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
___________________________________________________

Mnohokrát děkuji za návštěvu v mém černém doupěti!

Dlouhodobé projekty:

40