... hudební a knižní blog.
Za tento rok přečteno knih:
31 z 40

Fenomén Harry Potter

8. srpna 2011 v 19:09 | Niviat |  Články
A je to tady! Doba, které se většina z nás, fanoušků, obávala. Všechny knihy byly dopsány a filmy dotočeny. Všechno jednou končí a tak i já bych se chtěla několika slovy s tímto fenoménem, který provázel moje dospívání rozloučit.

Psal se rok 2000 a malá Niviat byla s rodiči na výletě v Šumperku, kde ji zvláštní moc zatáhla do místního knihkupectví, ano už tehdy ji knihy fascinovaly, ač jí bylo teprve 12 let. Procházela se mezi regály, když jí do oka padly hned dvě vedle sebe vystavené knihy, první a druhý díl Harryho Pottra, čarodějnického učně. Po dlouhém přemlouvání putoval Harry Potter a Kámen mudrců se mnou a začalo krásných 11 let ve světě čar a kouzel.Vždy jsem netrpělivě čekala na další knihu a hltala je třeba i v rozmezí dvou dnů. Nechtěla jsem být nevěřícím mudlou, toužila jsem také dělat kouzla, což se mi alespoň za pomoci fantazie povedlo. Moje láska ke knihám se díky této sérii o dost prohloubila a od fantasy tvorby jsem se už nedokázala odtrhnout.

Nesnášela jsem proradné úskoky Voldemorta, ale hned jsem si nějakým záhadným způsobem dokázala zamilovat profesora Severuse Snapea, které se nakonec ukázal býti tragickým hrdinou a já opět pomyslně zaplakala, že se mi opět nelíbil záporák. Další mnou oblíbenou postavou byl kmotr Harryho Sirius Black, kterého jsem si podle popisu v knize představovala jako svého prince z pohádky. Jaké to bylo nemilé překvapení ve filmu... Naopak po většinu času jsem si nenašla cestu přímo k Harrymu, pořád mi na něm něco vadilo, ale paradoxně toto mě u příběhu také drželo. Čekala jsem, kdy se konečně začne chovat trochu podle příkladu "hrdina jež spasí svět". Nakonec i tohoto jsem se dočkala.

Těch jedenáct let bylo opravdu krásných a lepší dospívání jsem si snad opravdu přát nemohla. Za to vše vděčím tomuto monumentu, který se stal kultem a to vlastně i díky mě... A to, i když jsem jej objevila jako zapadlou knihu v polici, jakožto v té době ještě velkou neznámou.

Jakožto poděkování jsem se rozhodla celou sérii přečíst znovu a zrecenzovat jak v rámci knih v mých myšlenkách, tak i poněkud obsáhleji. Připojit bych také chtěla porovnání s jednotlivými filmy, což mi umožní i je zhlédnout znovu všechny pěkně popořadě. Takže se máte zde ještě ze světa Harryho nač těšit.

Nejoblíbenější kniha ze série: Harry Potter a Fénixův řád
Nejoblíbenější film ze série: Harry Potter a Vězeň z Azkabanu
Nejoblíbenější postavy: Severus Snape, Sirius Black, Dobby, Hagrid, Belatrix Lestrange (úžasně ztvárněná Helenou Bonham Carter)
Nejméně oblíbené postavy: Dolores Umbridgeová, Cornelius Popletal, Fenrir Šedohřbet, Lucius Malfloy
Největší zklamání: smrt Siriuse a Dobbyho, Harry po 19 - ti letech =-)))

A jak to bylo u vás?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
___________________________________________________

Mnohokrát děkuji za návštěvu v mém černém doupěti!

Dlouhodobé projekty:

40