... hudební a knižní blog.
Za tento rok přečteno knih:
31 z 40

T. Matoušková - Hladová přání

11. října 2011 v 18:21 | Niviat |  Knihy v myšlenkách 2011

Anotace: Podmoří je svět, který je magií přímo prosáklý. Čarodějové na Tark Itlen, kteří ji studují, ne vždycky činí nejmoudřejší rozhodnutí. Nepodařené pokusy se ztrácejí v podzemích kláštera, kde čekají, až budou znovu nalezeny.
Když jim ze sklepení pomůžete, splní vám jakékoliv přání. Chtít ze to budou jen pár kapek vaší krve. Alespoň to ak tvrdí. Ve skutečnosti vás možná připraví o vše, na čem vám v životě záleželo. Co se stane, když se jim dostane do ruky holčička, která ještě věří v kouzelné skřítky a dobré víly z pohádek?

Podzim buší na dveře svými pěstmi a je vpuštěn dovnitř. V tomto sychravém počasí které vystřídalo prodloužené babí léto se na pultech knihkupectví objevila knížka o sto stránkách vydanánakladatelstvím KRIGL. Ano, mluvím tu o Hladových přáních nadějné mladé Terezy Matouškové, která již zvládla vydat dvě knihy vlastním nákladem (2008 - Dnes se neproměňuj, 2009 - Branou snů). Spousta lidí ji však zná jako Temnářku a jednu z blogových ikon autorského klubu blog.cz...Po peripetiích při koupi, kdy na mě prodavačky nevěřícně koukali a netušili, jsem si útlou knížečku hrdě nesla domů. Jelikož jsem nestihla na blogu tehdy Žádný cukrkandl dočíst, byla jsem hrozně zvědavá, jak celý příběh dopadne. Proto mi ani nevadilo odložit rozečtenou Noční hlídku a vrhnout se na příběh malé Jukaty. Kniha má krásný poutavý obal a obsahuje několik ilustrací od Aleny Kubíkové, která je pro blogový svět známá jako ajinak, skvěle doplňují atmosféru.

Malá Jukata objeví ve sklepení podivného hmyzovitého tvora, kterého pojmenuje Cukrátko. Na tomto domácím mazlíčkovi je však něco podivného. Chapadýlka se plíží a jediné co po vás chtějí není rozdrtit či omotat, ale sát. Pít vám krev a to doslova. Za to si však můžete něco přát, jen pozor na taje lidské mysli, aby jste nezpůsobili některým lidem doslova noční můry co je vyděsí k smrti...

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Podporovat mladé, nadějné začínající spisovatele by mělo být povinností čtenářského světa... aby se pak totiž nestalo, že to všichni vzdají a my nebudeme mít co číst. Proto jsem se rozhodla tuto knihu rovnou zakoupit a rozšířit si jí svoji knižní sbírku.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Krvavý hlad.

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Přeje.

4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Celou dobu mi bylo líto nebohé hodné a důvěřivé Jukaty, která, ač nechtěla, způsobila spoustu trablů ostatním obyvatelům Tark Itlen.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Příběh má pro mě neuvěřitelný nápad a úžasnou atmosféru. I když jsem neměla mnoho času, zvládla jsem knihu přečíst v jednom dni. Najít v dnešním světě naprosto originální a nevykradený nápad je už poměrně vzácné...

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno. Cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatele), ale třeba i chování postav.
Víc takových knih prosím a rozhodně o vícero stranách, aby se ukojila moje dychtivost po Podmoří. Každopádně jedinou chybou je, že tuto knihu někde zařadili do četby pro děti, což bych opravdu nedoporučovala.

A aby toho nebylo málo, knihu mi zabavil i můj táta a byl stejně nadšen jako já. A to není zrovna nejmladším ročníkem.

(Zdroj: Obrázek z http://www.databazeknih.cz/)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 11. října 2011 v 21:34 | Reagovat

Moc děkuji za krásnou odezvu, jsem ráda, že se líbila i tátovi. :-)

2 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 11. října 2011 v 21:55 | Reagovat

Dobrá recenze!

3 Niviat Niviat | Web | 11. října 2011 v 22:06 | Reagovat

[1]: Nemáš vůbec zač. :-)

[2]: Děkuji. :-)

4 nel-ly nel-ly | Web | 14. října 2011 v 21:27 | Reagovat

mě knížku zabavila babička a ta určitě neni nejmladší ročník ;-) :D

5 Niviat Niviat | 15. října 2011 v 10:08 | Reagovat

[4]: Je to prostě skvělá kniha pro všechny generace. =-) Když tedy vynecháme ty malé děti. =-)))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
___________________________________________________

Mnohokrát děkuji za návštěvu v mém černém doupěti!

Dlouhodobé projekty:

40