... hudební a knižní blog.
Za tento rok přečteno knih:
31 z 40

J. K. Rowling - Harry Potter a Kámen mudrců

2. března 2012 v 17:18 | Niviat |  Knihy v mých myšlenkách 2012
Součást projektu Harry Potter a Čerovné čtení s Niviat!

Knihy v mých myšlenkách

HP 1

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Jako součást projektu Harry Potter a Čarovné čtení s Niviat plus jako ukrácení dlouhé chvíle a hlavně zavzpomínání na dobu, kdy mi bylo jedenáct let.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Zubaté hlavy.

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Aha...

4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla, nebo naopak nechtěla být.
Osobně bych nechtěla být drakem Norbertem. :-))) Moje vejce cestuje z ruky do ruky a sotva se vylíhnu a začnu trochu růst a poznávat svět, nacpou mě do bedny a pár lidem řeknou: "Leť!" A tak zase cestuji a to až kamsi do Rumunska...

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
I když mi bude letos dvacet čtyři let, dokázala jsem se do knihy začíst a objevit v sobě to skryté dítě, které po takovýchto příbězích doslova toužilo.6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno. Cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatele), ale třeba i chování postav.
Marně dumám, co že mi to vadilo... Když knihu přečtete za dvě odpoledne a ještě se u toho prospíte a zároveň odezní vaše zdravotní problémy, moc chyb si nepřipouštíte.

(Zdroj: Obrázek z http://www.databazeknih.cz/)

Film

HP 1

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)
Žánr: Fantasy, dobrodružný, rodinný, mysteriózní,
Země původu: USA, Velká Británie
Délka: 152 min.
Režie: Chris Columbus
Hudba: John Williams
Hrají: Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Robbie Coltrane, Tom Felton, Richard Harris, Fiona Shaw, Ian Hart, John Hurt, Richard Griffiths, Alan Rickman, Zoë Wanamaker, Maggie Smith, John Cleese, Geraldine Somerville, Warwick Davis, Julie Walters, Matthew Lewis, Terence Bayler, Sean Biggerstaff, Adrian Rawlins, Verne Troyer, Bonnie Wright, Oliver Phelps, James Phelps, David Bradley, Harry Melling, Elizabeth Spriggs, Leslie Phillips, Jamie Waylett, Chris Rankin, Devon Murray, Josh Herdman, Alfie Enoch, Julianne Hough, Scot Fearn

První ze série filmů o čarodějnickém učni se mi líbil poměrně dost, až na některé scény, kde vás do očí praští co bylo děláno počítačem, je to náramná triková podívaná. Příběh je strhující a opravdu tento díl kopíruje knihu... i když je sem tam něco hodně děsivé, nepostrádáte zde ani tu kapku dětské nevinnosti.

(Zdroj: Obrázek z http://www.csfd.cz/)


Kniha vs. film
První film je opravdu dokonale zfilmovanou knihou, až na těch pár detailů, které by ovšem z dvou a půl hodinového filmu udělaly přinejmenším tříhodinový biják.

Hned na začátku nám umazali seznámení s Dursleovými a rovnou se dostáváme do chvíle, kdy Albus Brumbál s profesorkou McGonagalovou za přispěním Hagrida pokládají Harryho v zavinovačce na práh. Než se nadějeme jsme s Harrym v zologické zahradě, z této scény byl odstraněn Dudleyho kamarád a had přesídlil z Brazílie do Barmy.

Dopisová mánie probíhá také poněkud zkráceně, jelikož se ihned přesouváme do boudy zmítané bouří a temné bušení na chatrné dveře nám dává tušit příchod Hagrida. Aniž by spali do rána, hned odcestují do Londýna a šup Děravým kotlem do Příčné ulice.

Po návštěvě a opomenutí psích sucharů ve scéně v Gringottově bance vypustili scénáristé i setkání Draca a Harryho při koupi hábitů u madame Malkinové. Nevraživost mezi těmito chlapci vznikne ve filmu o něco později a jen šálek něčeho ostřejšího v Děravém kotli nás dělí od cesty na nástupiště devět a třičtvrtě. Návrat k Dursleovým a jejich škodolibost nad existencí této stanice byla také zazděna.

Vlak se šine zákruty a Ron s Harrym se pořádně skamarádí v jednom z kupé, chybí zde však Neville a jeho Trevor a také Draco z Grabem a Goylem. Ale to už si Hagrid všechny prváky volá do loděk a dováží je k osudnému rozřazování za pomoci Moudrého klobouku. Zde teprve pro nás knižní hnidopichy zakomponovali do scény seznámení z Dracem Malfoyem a usadili nás ke kouzelným stolům ve velké síni.

To už se nám Harry stal nebelvírským chytačem a v knize tolik důležitá kapitola půlnoční souboj byla zcela pozměněna a noční výprava vypuštěna, ale i tak došlo k objevení Chloupka a jeho tří děsivých hlav. Na druhou stranu trollí scéna byla snad přesnou kopií a taktéž i první Harryho zápas ve famfrpálu.

Vánoce, které byly barvitě popsány byly ve filmu obrány na to nejdůležitější a to na tajemný dárek v podobě pláště a nalezení zrcadla z Erisedu. Aby se film dostal konečně k tomu nejpodstatnějšímu a to k hlavní zápletce, nalezla Hermiona Nicolase Flamela bez pomoci kartičky Brumbála z čokoládových žabek. Nejvíc ke škodě mi však přišlo takřka vynechání příběhů z drakem Norbertem, kdy dostanou naši hrdinové školní trest a přijdou o body za toulání se po školních prostorách po setmění, ale nic o odnesení draka na astronomickou věž se nekoná. A aby to mělo pořádný spád, hned se jde na školní trest v němž je na můj vkus nějak málo kentaurů.

A konečně jsme se i dočkali závěrečného boje dobra a zla. Když projdou naši tři hrdinové padacími dveřmi nemusí jako v knize čmuchat smrad z trolla a Hermiona nemusí vystavit svou mysl logice, jinak se vše až na zanedbatelné detaily odehrává jako v knize.

Je konec filmu a i když jsme četli knižní předlohu, nemáme v sobě až takové zklamaní.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
___________________________________________________

Mnohokrát děkuji za návštěvu v mém černém doupěti!

Dlouhodobé projekty:

40