... hudební a knižní blog.
Za tento rok přečteno knih:
31 z 40

Výsledky Břitvy 2011 jsou již známy!

11. března 2012 v 19:35 | Niviat |  Novinky
Jedenáctý ročník českých výročních rockových cen Břitva (řadí se po bok odborných hudebních cen Apollo, Vinyla a žánrových andělů) je za námi. O výsledcích v jednotlivých kategoriích rozhodovalo 57 publicistů a jejich verdikt byl všem oznámen v sobotu 10. března v brněnském klubu Melodka.


Přehled oceněných:
Album roku: 1. HEIDEN - Dolores (Naga Productions), 2. SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY - Návaz (Season of Mist), 3. GRIDE - Záškuby chaosu (Insane Society / Obscene Productions)
Objev roku: MODERN DAY BABYLON
Neřadové album roku: DEBUSTROL - Vyznání smrti Live (Obscene Productions)
Minialbum & split & singl roku: MODERN DAY BABYLON - The Manipulation Theory (Music Media House)
Video roku: SIX DEGREES OF SEPARATION - Ubl (Triotus Production)
Videoklip roku: INSANIA - Pověsíme celebrity! (režie: Mitchi)
Kniha roku: Kmeny (Yinachi / Bigg Boss)
Koncert & festival roku: 1. Brutal Assault (Obscure Promotion - Jaroměř), 2. Obscene Extreme (Obscene Productions - Trutnov), 3. 20 let MALIGNANT TUMOUR (Ostrava)
Médium roku: 1. Pařát, 2. Metalopolis, 3. Abyss
Firma roku: 1. Obscene Productions, 2. Obscure Promotion, 3. Papagájův hlasatel
Potěšení roku: vznik magazínu Aardvark a vznik pořadu Reactor (Abyss TV)
Zklamání roku: smrt Václava Havla
Zvláštní cena: fanzin & vydavatelství Metal Breath za ukončených 22 let činnostiDo Galerie legend byly nově uvedeny skupiny PRAŽSKÝ VÝBĚR, MASTER'S HAMMER a INSANIA.

Do GALERIE LEGEND cen Břitva byly nově uvedeny skupiny PRAŽSKÝ VÝBĚR, MASTER'S HAMMER a INSANIA / SKIMMED

PRAŽSKÝ VÝBĚR

Skupina vznikla v polovině 70. let, ve své rané fázi se však věnovala jazz-rocku. Počátkem 80. let se vytvořila nová sestava, která osobitým, instrumentálně precizním a značně progresivním způsobem akceptovala takzvanou novou vlnu. Soubor si však svou extravagancí získal nejen značnou popularitu, ale také pozornost z vyšších míst. Poté, co komunistický týdeník Tribuna zveřejnil nechvalně proslulý likvidační článek "Nová vlna se starým obsahem", kapelu postihl víceletý zákaz, takže "Straka v hrsti", často považovaná za vůbec nejlepší album české rockové historie, se dočkala vydání až po letech.

Roku 1986 se skupina mohla vrátit pod zkráceným názvem, pod nímž připravila další velmi úspěšnou desku, kterou později následoval film "Pražákům, těm je hej" a 2 roky po revoluci i velkolepý koncert k odchodu sovětských vojsk. Další roky charakterizovaly opakované, a to zejména koncertní návraty, ale i silně se prohlubující osobní spory mezi hlavními protagonisty, které roku 2006 vyvrcholily jejich rozchodem. Jedna z rozešlých stran pokračovala v obměněné a poněkud vlažně přijaté sestavě.

Ústředními postavami souboru byli zpěvák a klávesista Michael Kocáb, kytarista Michal Pavlíček, baskytarista Vilém Čok a bubeníci Jiří Hrubeš a Klaudius Kryšpín.


MASTER'S HAMMER

Skupina vznikla v roce 1987 a na svých demosnímcích se zaměřila na mystický black metal. Začátkem 90. let vyšla velmi úspěšná alba "Ritual" a "Jilemnický okultista", která, ač šířená výhradně v češtině, zaznamenala velký mezinárodní ohlas. Soubor dosáhl v metalovém prostředí výrazně kultovního postavení, na čemž nic nezměnily ani experimentálně pojaté "Šlágry" a následný konec činnosti.

Po dlouhých 14 letech mlčení, jež narušila jen 2 alba poct v podání jiných kapel, nastal roku 2009 čas
velmi překvapivého návratu v podobě alba "Mantras", na které aktuálně navázal zcela čerstvý počin "Vracejte konve na místo". Obě tyto desky potvrdily pozici skupiny, která ačkoliv hudebně stále čerpá z blackmetalových kořenů, především v textech oslňuje výrazným nadhledem.

Mezi ústřední postavy souboru patří hlavně zpěvák a kytarista František Štorm a kytarista Necrocock.


INSANIA / SKIMMED

Skupina vznikla v roce 1987 a svým prvním demosnímkem, pohybujícím se na rozhraní extrémního metalu a hardcoru, si vysloužila nejen pověst nejrychlejší tuzemské kapely, ale také pozornost orgánů StB, která tehdejším studentům doporučila ukončit činnost. Nastala víceletá fáze pod krycím názvem SKIMMED, jejímž vrcholem bylo album "New Insanity", označované za první nezávislou desku u nás.

Návrat pod původním názvem nastal v roce 1992, kdy se pánové posunuli nejprve směrem k přírodní a později astrální tematice a zplodili celou řadu vysoce respektovaných alb, například "Crossfade", "Virtu-ritual", "Trans-Mystic Anarchy" nebo Andělem oceněný "Rock'n'Freud". Kapela, jejíž velkou předností vždy byly mimořádně kvalitní texty, na zatím poslední nahrávce "Kult hyeny" poznala, že "přišel čas, kdy je třeba zvýšit hlas" či "věšet celebrity".

Ústředními postavami jsou hlavně zpěvák a kytarista Poly, baskytarista Klíma a bubeník Black Drum.


Já jsem si samozřejmě vyhlášení výsledků, jako jeden z hlasujících, nemohla nechat ujít. Můžete se proto v dohledné době těšit na report z vyhlášení, kde vystoupily kapely UNBORN, SMASHED FACE, F.O.B., HEIDEN a CRUADALACH.

Navíc mám i důvod k "malé oslavě" jelikož můj domovský webzine Fobia skončil na krásném sedmém místě a to opravdu v rozsáhlé konkurenci. Poděkování patří hlasujícím a teď už vzhůru do práce a vstříc dalšímu ročníku...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
___________________________________________________

Mnohokrát děkuji za návštěvu v mém černém doupěti!

Dlouhodobé projekty:

40