... hudební a knižní blog.
Za tento rok přečteno knih:
31 z 40

J. Červenák - Strážcové Varadínu

21. listopadu 2012 v 13:55 | Niviat |  Knihy v mých myšlenkách 2012
Strážcové Varadínu

Žánr: sci- fi, fantasy, román, historické
Rok vydání: 2009
Počet stran: 424
Nakladatelství: Brokilon

Anotace: První část cyklu o protitureckých válkách v Uhersku, Sedmihradsku, Chorvatsku a Středomoří v letech 1660-1664.
Kapitán Kornelius Báthory, šermíř, rytíř a básník, už mnohokrát prokázal své vojenské kvality. Jako člověk však selhal, když po manželčině smrti zanevřel na svého syna a raději dal přednost vojenské kariéře. Dnes, kdy je Michalu Báthorymu dvanáct let, chce Kornel všechno napravit a opět se mu stát otcem.
Osud však chce, aby upřímnost svého pokání prokázal velkými oběťmi a podstoupil nevídané útrapy. Michal je totiž zajat loupeživými martalovci a než se jeho otec vyléčí z těžkých zranění, stopy po chlapci pohltí Osmanská říše. Skončil v otroctví, nebo v některém z janičářských výcvikových táborů? Je jen jediný člověk, který ví, kam přesně Michala zavlekli. A ten se právě připojil k turecké invazi do Sedmihradska. Kornel se vydává na cestu k transylvánské pevnosti Varadín, proti níž už táhne obrovská přesila Turků...


Kapitán Kornelius Bathory je proslulý turkobijce se spoustou dalších vedlejších aktivit, když se dozví z dopisu, že mu zemřel otec, vydává se do svého rodného domu na pohřeb. Hned při příjezdu se setkává se svým synem, kterého od malička neviděl. Spolu odtáhnout uloveného jelena na dědečkův pohřeb a začínají se sbližovat...


Prokletý martalovec, který chystá pomstu za svého otce a bratra vtrhne do domu a Mišku unese, Kornelius je při pádu ze skály na smrt zraněn. Snad jen cikánská víra a bylinky by mu mohli pomoci...
A tak začíná příběh prazvláštního uzdravení a těžké sebevražedné mise mezi Turky kvůli záchraně syna...

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Na tuto sérii knih od pana Červenáka jsem si brousila zuby dlouho, když jsem ji zahlédla v knihovničce kamarádky, volba byla jasná.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Nebezpečné putování.

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Hrrr (na ně)!!!

4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Rozhodně bych nechtěla být na místě Mišky, který nikdy nepoznal svoji maminku, otce až ve dvanácti letech a než se s ním stačil sblížit, unesli ho martalovci...

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Velmi se mi líbí zasazení příběhu do skutečných historických událostí, člověk se pobaví a osvěží si nějaké hluboko zastrčené znalosti, nebo je i získá a to vše zábavnou formou a ne jen biflováním se do školy.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno. Cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatele), ale třeba i chování postav.
Trochu pomalejší rozjedz u mě vzbuzoval chvilku nutkání knihu odložit na později. Ještě, že jsem to neudělala.

(Zdroj: Obrázek a anotace z http://www.databazeknih.cz/)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Martin Martin | E-mail | Web | 21. listopadu 2012 v 14:12 | Reagovat

Vypadá to hodně dobře. Sám jsem si chtěl knížku přečíst. Teď jen váhám jestli e-knihu nebo normální.

2 Niviat Niviat | Web | 21. listopadu 2012 v 14:18 | Reagovat

[1]: Já osobně dávám přednost knize normální, otáčení stránek, typická vůně... Prostě to čtení prožívám nějak víc. Jako e-knihy většinou čtu jen ty, co jsem v papírové verzi nikde nesehnala. Například Kulhánka.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
___________________________________________________

Mnohokrát děkuji za návštěvu v mém černém doupěti!

Dlouhodobé projekty:

40