... hudební a knižní blog.
Za tento rok přečteno knih:
31 z 40

T. Pratchett - Klobouk s oblohou

29. prosince 2012 v 11:57 | Niviat |  Knihy v mých myšlenkách 2012
Klobouk s oblohouŽánr: sci- fi, fantasy, román
Rok vydání: 2005
Počet stran: 352
Nakladatelství: Talpress

Anotace: Hlavní hrdinkou této knížky je už 11letá Tonička Bolavá z Křídy, která se dva roky poté, co zjistila, že má talent pro čarování, vydává do učení. Dostává se ke slečně Rovnovodovážné v horách, kde se učí každodennímu řemeslu čarodějek, spočívajícím v obyčejné pomoci ostatním lidem. To se ale brzo mění, protože se jí snaží vystopovat nebezpečný zlojroj, jenž chce ovládnout její mysl i tělo. V nejhorších chvílích jí naštěstí pomůžou nejen její známí Nac mac Fíglové, ale také Bábi Zlopočasná, nejlepší čarodějka (i když čarodějky žádné náčelnice nemají) Zeměplochy. Tonička tak získá nejenom respekt okolí a přátelství Esmé Zlopočasné (což budí úctu všech ostatních čarodějek včetně Toniččiných kamarádek), ale také pochopí, co to znamená být skutečnou čarodějkou.

Tonička se konečně vydává do světa učit se být správnou čarodějkou. Loučí se s rodným krajem a Nac mac Fígly, kteří dostali za úkol ohlídat hospodářství Bolavých v její nepřítomnosti. Záhy se však i Rob Kterýten se svou bandou musí pustit do výpravy za záchranou Toničky před nebezpečným zlojrojem, který se jí přilepil na paty a hodlá konat samé nepravosti a zlořádstva.

Knihu jsem si užila maximálně, zahrabaná v posteli s horkým čajem jsem se válela v křečích od neustávajícího smíchu. Jak všichni víme, tak taková vtipná společnost lečí lépe než nějaká antibiotika a když čtete jedním dechem nemáte ani čas se nudit.1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Další lákavé pokračování příběhů Toničky Bolavé a hlavně poslední vyšlý Pratchett, kterého jsem ještě nečetla.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Čarodějnický klobouk.

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Pronásleduje.

4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Toničku jsem si zamilovala už v první knize, kterou jsem s jejími příběhy četla a musím uznat, že ta holka se opravdu nikdy nenudí. I když jí občas jde o život a duši, tak se ke všemu staví hrdě a bojuje do poslední chvilky. Pokud se s ní člověk nechce ztotožnit, měl by si alespoň vzít příklad z jejího chování.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Bábi Zlopočasná se zde sice vyskytne pomálu, ale je velkým plusem příběhu. Nejvíc šokující částí je její veselý úsměv, který ani trochu nezavání ďábelstvím a pak jsou tu samozřejmě dokonalý Nac mac Fíglové.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno. Cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatele), ale třeba i chování postav.
Kniha měla konec, to je asi její největší slabina. :-))


(Zdroj: Obrázek a anotace z http://www.databazeknih.cz/)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
___________________________________________________

Mnohokrát děkuji za návštěvu v mém černém doupěti!

Dlouhodobé projekty:

40