... hudební a knižní blog.
Za tento rok přečteno knih:
31 z 40

T. Pratchett - Svobodnej národ

20. prosince 2012 v 11:44 | Niviat |  Knihy v mých myšlenkách 2012
Svobodnej národŽánr: sci- fi, fantasy, romány
Rok vydání: 2004
Počet stran: 322
Nakladatelství: Talpress

Anotace: Na křídových pláních nazývaných Vysočina jsou čarodějky zakázané - ode dne, kdy v lesích zmizel baronův syn. Kromě toho, každá čarodějka ví, že křída je pro čarovaní nevhodná. Devítiletá Tonička Bolavá si myslí, že její babička - moudrá pastýřka - byla čarodějkou, ale babička je mrtvá a když se teď začnou dít podivné věci, musí si Tonička poradit sama. Nejdříve se v říčce objeví podivná obluda, pak na souši bezhlavý jezdec a nakonec tvorové ze všech nejpodivnější - malí modří lidičkové v kiltech, Svobodnej národ, kteří si hledají novou Keidu, tedy královnu. Jsou to Nac mac Fíglové, pidimužíci, neboli jak si často sami říkají "špirkové", kteří jsou nejšťastnější, když mohou krást, pít a bojovat. Pak se ztratí Toniččin mladší bratříček Čestmír, a má-li ho Tonička zachránit před královnou víl, musí spojit své síly s Nac mac Fígly...

Lavina Nac mac Fíglů se na nás žene s nebývalou silou a jediná malá Tonička dokáže zkrotit jejich živelnost. V oblasti na křídě, kde je plno béhovad se narodila malá habounská bosorbaba na jejíž nadání se přišlo až ve chvíli, kdy vzala pánví přes hlavu Zelenozubou Jenny. Dostává se tak pod lupu slečny Klíšťové a velmi chytré ropuchy, která záhadně ovládá právo.

Kniha se čte naprosto sama a někdy je problém se přestat smát. Jelikož jsem ji četla jako nemocná, moc dlouho mi nevydržela, byla jsem z ní však nadšená. Doporučuji jako pohádku na dobrou noc.1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
První knížka ze série příběhů o Toničce Bolavé mě lákala už dlouho.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Habounská bosorbaba.

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Slope.

4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Já chci být Nac mac Fígl! Ne že bych zrovna musela pít a krást, ale někdy by se ta tvrdší lebka hodila. Obzvlášť, když jste nemehlo jako já.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
První příběh o Toničce je krásně pohádkový, zavzpomínala jsem si na dobu, kdy jsem byla malá a všechno pro mě bylo kouzelné. Snad jen chybělo, aby mi tu knihu někdo předčítal před spaním a na Fígly prostě nic nemá.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno. Cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatele), ale třeba i chování postav.
Nějak se mi nepozdával konec, vlastně ani nevím proč. Možná jsem na ty sny podle dětí už příliš stará a návrat k nim mě čeká, až kdybych měla vlastní rodinu.


(Zdroj: Obrázek a anotace z http://www.databazeknih.cz/)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
___________________________________________________

Mnohokrát děkuji za návštěvu v mém černém doupěti!

Dlouhodobé projekty:

40