... hudební a knižní blog.
Za tento rok přečteno knih:
31 z 40

J. Červenák - Brána Irkally

17. ledna 2013 v 16:30 | Niviat |  Knihy v mých myšlenkách 2012
Brána IrkallyŽánr: fantasy, historický román
Rok vydání: 2010
Počet stran: 392
Nakladatelství: Brokilon

Anotace: Druhá část cyklu o protitureckých válkách v Uhersku, Sedmihradsku, Chorvatsku a Středomoří v letech 1660-1664. Píše se rok 1662. Po dvou letech na tureckých galejích je z Kornela Báthoryho sotva stín muže, jímž kdysi byl. Zdá se, že bezejmenného otroka čeká už jen smrt. Během obléhání Kréty osmanskou flotilou se však Báthory znovu setkává s tureckým vzdělancem a cestovatelem Evliyou Čelebim. Ten křesťanského rytíře a básníka vykoupí z otroctví a udělá z něj svého pobočníka na cestách. Na rozkaz samotného sultána má Čelebi doprovázet záhadného vezíra Kirmiziho Mustafu do odlehlých končin Sýrie a možná ještě dál, až k ruinám dávnověkých měst hluboko v poušti. Ať už je cílem vezírova tajného poslání cokoli, bude to nebezpečná pouť. Na Čelebiho, Báthoryho a ostatní číhají piráti, vzbouřenci, záhadní zabijáci, a možná i nepřátelé, jimž obyčejná zbraň neublíží.1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Pokračování dobrodružství kapitána Báthoryho jsem si nemohla nechat ujít.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Magické putování.

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Fuj. (Mor na ty vaše rody!)

4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Zamilovala jsem si postavu turka Čelebiho, který zachrání Báthorymu život a poskytne mu šanci změnit svůj osud. Ze všeho se vymluví a má úžasný dar vyprávět svoje příhody, v některých ohledech bych s ním opravdu měnila.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Líbilo se mi zapojení magie do příběhu, protože hned nebyl až tak dějepisný. Já dějepis nikdy moc neprožívala, takže mi to jen vyhovovalo.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno. Cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatele), ale třeba i chování postav.
Kirmiziho Mustafu jsem chtěla od začátku zadávit jak čerstvě narozené kuře liška, ale je pravda, že nějaký ten záporák tam vždy musí být. Jinak by nebylo s čím bojovat a my bychom se opět ocitli v dějepisu.


(Zdroj: Obrázek a anotace z http://www.databazeknih.cz/)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
___________________________________________________

Mnohokrát děkuji za návštěvu v mém černém doupěti!

Dlouhodobé projekty:

40