... hudební a knižní blog.
Za tento rok přečteno knih:
31 z 40

S. King - Mrtvá zóna

6. června 2013 v 8:35 | Niviat |  Knihy v mých myšlenkách 2013
Mrtvá zónaŽánr: Literatura světová, horor
Rok vydání: 2009
Počet stran: 426
Nakladatelství: Beta - Dobrovský

Anotace: Když v roce 1979 vydal Stephen King román Mrtvá zóna, měl už na svém kontě několik dnes kultovních knih, které mu vysloužily přezdívku "král hororů". Příběh románu se odvíjí na pozadí skutečných historických událostí ve Spojených státech v sedmdesátých letech a od jeho běžné hororové tvorby se poněkud odlišuje. Obsahuje méně nadpřirozena a šokující brutality, a o to víc se soustředí na psychologickou stránku. Hlavní hrdina, John Smith, se jako malé dítě při bruslení ošklivě praštil do hlavy. Na záblesk jasnovidectví, který se u něj v té chvíli projevil, sice zapomene, ale tato schopnost se znovu přihlásí o mnoho let později. Na pouti, kde je se svou dívkou Sárou, nejprve zázračně vyhrává v kole štěstí, ale vzápětí ho strašlivá autonehoda uvrhne na pět let do kómatu. Když se z něj probudí, probouzí se spolu s ním i jeho jasnovidecká schopnost.
John nedokáže svůj dar nijak ovládat, netuší, kdy znovu z pouhého dotyku něčí ruky dokáže odhalit minulost i budoucnost. Pro okolí se ovšem stává monstrem, příšerou vhodnou tak pro bulvární plátky, od které je lepší se držet dál.
Když si jednoho dne náhodou potřese rukou s vlivným politikem, spatří budoucnost celé Ameriky, která je temná, velmi temná…, a John je postaven před nelehké rozhodnutí, co má s touto svou znalostí udělat.
Román Mrtvá zóna považují Kingovi fanoušci za absolutní špičku v jeho tvorbě.1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Ježíšek mi donesl další knihu od Kinga do sbírky. Sice chvilku trvalo, než jsem se k ní dostala, ale zklamaná jsem nebyla.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Děsivý dotek.

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Předvídá.

4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Nechtěla bych být Sárou, sice její život nedopadl nějak špatně... Ale přijít o životní lásku kvůli nehodě a pak se dívat, kam jeho osud směřuje a cítit jen bezmoc, to bych asi nezvládla.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Vždy mě bavila nápaditost příběhů od Kinga, díky tomu si u mě vybudoval pozici jednoho z nejoblíbenějších autorů. Ani u této knihy tomu nebylo jinak, je krásně čtivá a já pořád chtěla jen obracet stránku za stránkou.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno. Cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatele), ale třeba i chování postav.
Jako vždy mě štval konec, na to si snad v životě nezvyknu. Neočekávám a ani nechci u knih jen happy endy, ale tyhle někdy otevřené konce nebo vyvražďovačky mi vždycky pohnou s psychikou a nejraději bych už další knihy ani nečetla. Stejně ale nikdy neodolám a sáhnu po další...

(Zdroj: Obrázek a anotace z http://www.databazeknih.cz/)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
___________________________________________________

Mnohokrát děkuji za návštěvu v mém černém doupěti!

Dlouhodobé projekty:

40