... hudební a knižní blog.
Za tento rok přečteno knih:
31 z 40

J. R. R. Tolkien - Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

7. července 2013 v 15:55 | Niviat |  Knihy v mých myšlenkách 2013
HobitŽánr: Sci- fi, fantasy, román
Rok vydání: 1998
Počet stran: 264
Nakladatelství: Mladá fronta

Anotace: Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 - vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získával celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen.

A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nikdy nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal.

Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu - zachrání své druhy, unikne krvežíznivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku. Barvité vyprávění, předehra k Pánu prstenů, která ale obstojí i jako samostatný příběh, a to nejen pro děti, ve svém strhujícím líčení činů a zážitků pohádkových bytostí nese i poselství platné i pro nás lidi: každý, i ten zdánlivě méně schopný, má na světě své místo a dostane příležitost ukázat, že je v něm víc, než se na první pohled zdá.1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Hobita jsem četla už několikrát, vzít tuto knihu znovu do rukou mě donutil film. Chtěla jsem vědět, jaké jsou mezi nimi odlišnosti.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Dlouhé putování.

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Stmeluje.

4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Bilbo Pytlík, domácí povaleč... prostě správný hobit jak má být. Jednoho krásného dne mu však cestu zkříží čaroděj Gandalf a parta trpaslíků v čele s Thorinem, od toho okamžiku už nikdy nebude nic stejné. S trpaslíky na výpravě zažije spoustu dobrodružství, která ho od základů změní. I když v očích hobitů bude už navždy podivín, on je nadšený... Takové to putování bych někdy chtěla zažít já a i když vím, že se to nepovede, díky knize jsem tam byla a dobrodružství s Bilbem prožila naplno.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Příběh je krásnou pohádkou, kterou jsem zbožňovala od prvního čtení a vždy se k němu ráda vracím. Pozitivem pro mě je, že se nikdy neomrzí.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno. Cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatele), ale třeba i chování postav.
Nelíbí se mi to vydání, které vlastním, ale jsem stejně ráda, že mám alespoň nějaké. Jinak si nemůžu stěžovat.

(Zdroj: Obrázek a anitace z http://www.databazeknih.cz/)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
___________________________________________________

Mnohokrát děkuji za návštěvu v mém černém doupěti!

Dlouhodobé projekty:

40