... hudební a knižní blog.
Za tento rok přečteno knih:
31 z 40

J. R. R. Tolkien - Silmarillion

15. července 2013 v 11:06 | Niviat |  Knihy v mých myšlenkách 2013
SilmarillionŽánr: Sci- fi, fantasy
Rok vydání: 2003
Počet stran: 296
Nakladatelství: Mladá fronta

Anotace: Tolkienův Silmarillion popisuje První věk světa - jeho samozřejmou součástí je tedy vyprávění o vzniku Středozemě, o její mytologii, nejstarší historii a v neposlední řadě také o národech, jež ji obývaly v dobách předcházejících ději trilogie Pán prstenů. Název knihy je odvozen od jména tří vzácných klenotů, silmarilů, které zhotovil nejnadanější z elfů Fëanor. Úkolem těchto klenotů bylo uchovávat vzácné Světlo Dvou stromů blažené říše Valinoru. Všech silmarilů se však zmocnil Morgoth, první Temný pán, a v pevnosti Angband si jimi ozdobil svou železnou korunu. Fëanor a jeho druhové s ním vedli dlouhou válku, jejímž cílem bylo získat cenné klenoty zpět.
Quenta Silmarillion (Historie silmarilů), ústřední část knihy odehrávající se v Prvním věku, je doplněna Ainulindalë (Hudbou Ainur), úvodním mýtem pojednávajícím o Stvoření světa v Hlubinách času, a Valaquentou (Zprávou o Valar), což je vyprávění o božských mocnostech Valar a Maiar a jejich temných protějšcích Sauronovi a Melkorovi. Součástí knihy jsou ještě další dva oddíly: Akallabeth (Pád Númenoru) a Vyprávění o Prstenech moci a Třetím věku - zde se děj ostává až k událostem, jimiž vrcholí trilogie Pán prstenů. Text Silmarillionu je beze zbytku dílem J. R. R. Tolkiena, vydání se však dočkal až po spisovatelově smrti. Největší zásluhu na jeho uveřejnění má autorův syn Christopher. Toto vydání (z roku 2002 a 2003) navíc nabízí čtenářů šestnáct barevných ilustrací, jejichž autorem je Ted Nasmith.1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Byla to pro mě povinnost, jakožto velký fanda Tolkiena jsem se necítila zrovna dobře, když jsem musela přiznat, že jsem tohle dílo ještě nečetla.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Historické příběhy.

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Vypráví.

4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
V knize je tolik postav, že si nejsem schopná vybrat.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Díky příběhům se dozvídáme nějaké novinky, které nebyly v Pánovi prstenů ani Hobitovi. Spousta věcí se ujasní a rozvinou jako to poupě.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno. Cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatele), ale třeba i chování postav.
Hodně náročné čtení, opravdu moc. Knihu jsem nedokázala číst najednou a musela si mezi kapitoly vložit nějakou oddechovější, která by mě nějak rozptýlila.

(Zdroj: Obrázek a anotace z http://www.databazeknih.cz/)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
___________________________________________________

Mnohokrát děkuji za návštěvu v mém černém doupěti!

Dlouhodobé projekty:

40