... hudební a knižní blog.
Za tento rok přečteno knih:
31 z 40

K. T. Lewandowski - Noteka 2015

4. září 2013 v 15:42 | Niviat |  Knihy v mých myšlenkách 2013
Noteka 2015Žánr: Sci- fi
Rok vydání: 2006
Počet stran: 264
Nakladatelství: Laser - books

Anotace: Sbírka sci-fi povídek, kde spojení autorovy představivosti s vědou umožňuje čtenáři pohlédnout z jiného úhlu na paradoxy současné civilizace. Povídky jsou vtipné, ironické a můžeme je zařadit do polit-fiction domýšlející možné důsledky současného politického vývoje do budoucnosti. Postavou, která spojuje jednotlivé příběhy je novinář Radoslav Tomaszewski.

Když jsem začala knihu číst, nemohla jsem si hned z kraje zvyknout na autorův jazyk a přemíru filozofických termínů. Už to vypadalo, že u mě končí a bude druhou knihou v životě, kterou jsem nedočetla. Naštěstí jsem ve čtení pokračovala a nelituji toho, snad jen jsem si opět připomněla, jakou nelásku jsem měla na střední k filozofii. Její částečná znalost mi však u této knihy pomohla mnohé pochopit.1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Jdu si to takhle jednou kolem Levných knih na Masaryčce a neodolám tomu, abych se nepodívala dovnitř. Tu mi do oka padne tato na pohled malá knížka, na které mě zaujal obal. Putuje se mnou hned domů a to za lidovou cenu.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Civilizační paradoxy.

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Ovládá.

4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Novinář Radoslav Tomaszewski je pojítkem všech příběhů a jeho život je na novináře opravdu pestrý. Ve své práci zkoumá civilizační paradoxy a autor mu propůjčil spoustu ze své osobité inteligence. Kdysi jsem chtěla jít podobnou cestou, jeho život bych brala hned, i když by nemusel být až tak moc nepředvídatelný a přeplněný adrenalinem.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Autor vnáší do svých příběhů neskutečné množství inteligence, které se odráží v každé větě. Jsou komplexní, čtivé, napínavé, zábavné, cynické...

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno. Cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatele), ale třeba i chování postav.
Člověk musí mít opravdu pojem o světě kolem a mít poměrně široký přehled a alespoň částečný náhled do filozofie, aby knihu docenil. To může být pro některé čtenáře velkým problémem a tomuto dílku to pěkně zavaří, co se oblíbenosti týká.


(Zdroj: Obrázek a anotace z http://www.databazeknih.cz/)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
___________________________________________________

Mnohokrát děkuji za návštěvu v mém černém doupěti!

Dlouhodobé projekty:

40