... hudební a knižní blog.
Za tento rok přečteno knih:
31 z 40

A. Bekker - Gorian 1: Odkaz hvězdných mečů

4. října 2013 v 21:52 | Niviat |  Knihy v mých myšlenkách 2013
Gorian 1Žánr: Fantasy
Rok vydání: 2011
Počet stran: 416
Nakladatelství: Grada

Anotace: Pán mrazivé pevnosti Morygor tvrdě posouvá hranice své zlověstné a kruté ledové říše. Jeho vláda nad celým světem se zdá být jistou budoucností, kterou mohou zvrátit jen dva kouzelné meče v rukou Goriana. Mladému čaroději je totiž v čarách osudu předurčeno, aby se Morygorovi postavil a zkusil jej zastavit. Na své cestě za ztracenými meči, které ukul jeho otec, jej doprovází gnóm Beliak, spolužák z řádové školy Torbas, budoucí léčitelka Sheera, mistr meče a magie Thondaril a kamenný démon Gargoyle. Tato zvláštní družina hrdinů musí společně čelit nemrtvým mrazivým válečníkům, bohům mrazu, hadím lidem, Baziliškům, leviatanům a dalším prapodivným stvořením ve světě, kde všem zbývá jediná jistota - nepřítel je stále silnější! Strhující děj plný zvratů vtáhne čtenáře tak, že s hlavními hrdiny prožívá příběh naplno a knihu přečte doslova jedním dechem.
___________________________________________________________________________

Když jsem brala do ruky tuto knihu s tím, že ji konečně po dlouhé době osvobodím od statusu "nepřečtené" z mojí osobní knihovničky, nečekala jsem nějaké dechberoucí čtení. Knihu jsem dostala k Vánocům, aniž bych si ji sama vybrala, hned mě však zaujala její poutavá obálka, ani sama nevím, proč jsem ji nečetla dříve.Nastal však den, kdy jsem onemocněla a musela strávit několik dní v posteli a kdo je nejlepším přítelem všech marodů? Kniha! Gorian mě dostal do svých spárů už po prvních pár kapitolách, na kterých se z malého kluka stal šestnáctiletý mladík nadaný prastarou magickou silou. Pečlivě studoval se svým otcem a chystal se tak na osudový střet s pánem mrazivé pevnosti, který mu nejednou usiloval o život. Gorian má totiž podle něj moc ho zničit a to přece nemůže jen tak dopustit. Těžké boje vezmou chlapci vše, co doposud měl a odvrhnou ho do nehostinného světa, kde však i přes nepřízeň osudu nalezne nové přátele a spojence a získá další schopnosti.

Děj mě do sebe vtáhl natolik, že i pod teplou peřinou mě mrazilo a i když jsem nebyla schopná číst rychle, nedokázala jsem knihu jen tak odložit. Zvraty mě nutili otáčet další a další stránky, těšit se a doufat, že oblíbené postavy přežijí další boj o svobodu. A sluneční svit stále pozvolna mizí...

Autor nám představil svůj svět a také plno nových tvorů, o některých víme z fantasy knih tolik, že jsou to už naši staří známí, s jinými jsme si museli najít společnou cestu. I když je příběh někdy předvídatelný, čte se prakticky sám a je velmi nápaditý. Osobně bych jej doporučila čtenářům, kteří s fantasy začínají a nebo pro ty, kteří jsou sice sečtělí, ale mají rádi pohádky napsané bravurním stylem. Určitě po pokračování někdy sáhnu.

Kniha má pokračování pod názvem Strážci magie, třetí díl Mrazivá říše u nás stále nevyšel.

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Konečně jsem se odhodlala vzít tuto knihu do rukou, i když jsem ji dostala už pod stromeček minulý rok.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Mrazivé boje.

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Brrrr.

4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Hodně mě zaujala postava Gargoyla Ar- Dona, který v průběhu příběhu hraje jak zápornou, tak takřka kladnou roli. Jeho osud a hlavně vznik mě donutil k soucitu, rozhodně bych s ním neměnila.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Podtrhla bych čtivost příběhu, nápad je propracovaný, stejně jako svět a jeho obyvatelé. Knihu doplňuje také mapa světa, která pomáhá v orientaci.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno. Cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatele), ale třeba i chování postav.
Jedná se o poněkud jednodušší příběh, taková oddechová literatura.


(Zdroj: Obrázek a anotace z http://www.databazeknih.cz/)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 sarush ef sarush ef | Web | 6. října 2013 v 22:02 | Reagovat

Díky za tip. Něco podobného si potřebuju přečíst, oddechovou fantasy. Doufám, že ji v knihovně mají.

2 Niviat Niviat | Web | 7. října 2013 v 9:46 | Reagovat

[1]: Není zač, já doufám, že u nás v budoucnu vyjde i třetí díl, abych si to mohla dočíst. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
___________________________________________________

Mnohokrát děkuji za návštěvu v mém černém doupěti!

Dlouhodobé projekty:

40