... hudební a knižní blog.
Za tento rok přečteno knih:
31 z 40

V. Kadlečková - Mycelium 1: Jantarové oči

14. října 2013 v 20:26 | Niviat |  Knihy v mých myšlenkách 2013
Jantarové očiŽánr: Sci- fi
Rok vydání: 2013
Počet stran: 324
Nakladatelství: Argo

Anotace: Lidstvo navázalo styky s planetou Össe a začalo využívat tamní myceliální technologie. Zatím se úspěšně daří ignorovat nepříjemnosti, které s sebou kontakt s teokratickou civilizací Össeanů přináší: kult vesmírných Lodí, krvavé lidské oběti ve jménu Hmyzího boha, spóry nitrožilních hub a rituální drogy, rozkládající lidskou vůli. Lucas Hildebrandt, který jako vyslanec důvěrně poznal tamní svět, si ale dobře uvědomuje, že Země začíná být na Össe závislá. Proto hledá sílu, která by se mohla stát protiváhou össenské moci. Skutečně ji nachází - jenže je jiná, než předpokládal; a cena, kterou za to on sám musí zaplatit, je krutá.

Mycelium je románová sága, odehrávající se ve 26. století na Zemi.
_____________________________________________________________

Houbová vlákna mě vtáhla do příběhu jakoby nic, jen odtrhnutí na malý okamžik rovnalo se utrpení, které může způsobit jen tak propracovaný příběh. Na několik dní se veškerý můj volný čas smrskl na toužení po četbě této knihy. Když jsem dočetla, byla jsem jak na skřipci a pěkně naštvaná...Dějem se prolínají od počátku věci současné s minulostí, jsme vrhnuti přímo doprostřed 26. století mezi obyvatele naší planety, která hostí Össeany. Díky jejich myceliální technologii se posouváme o pěkný kus v žebříčku obyvatel vesmíru. Jejich církev nabízí potěchu ducha, krvavé oběti... a pět drog, které povznesou nebo srazí vaši duši na kolena.

Zde potkáváme Lucase Hildebrandta, inteligentního, pohledného, uhlazeného mladíka - alfasamce, neodolatelného snad pro všechny rasy, jeho otec ho již odmalička vedl ke studiu všeho, co se týká planety Össe a jeho obyvatel. Naproti němu stojí Pinkertýnka, nevyrovnaná, plačtivá, nerozhodná puťka. "Rë Äkkutlix!" příšernější postavu jsem snad už dlouho v knize nezažila. Každá její věta, povzdech, mi brnkali na nervy a vůbec jsem nechápala, co by na ní mohl Lucas kdy vidět.

Příběh je úžasně propracovaný, na jeho stránkách se v průběhu čtení seznámíme s dalšími postavami, které jsou pro jeho vývoj potřebné. Celou dobu je člověk pohlcený do víru dějových zvratů, které se na vás nebezpečně valí. Stále musíte číst další a další kapitolu, i když už byste měli jít spát, vařit... Naproti tomu, když se dostanete do finále knihy a čekáte gradaci děje, dostanete tak otevřený konec, že se zákonitě musíte naštvat. Jediná otázka, která mi bloudila v hlavě byla: "Kdy vyjde pokračování?"

Jediným problémem, který mi trochu kazil požitek, byly stránky hemžící se cizokrajnými jazyky, které mi nejvíce připomínaly naše severské. Měla jsem díky nim trochu problémy s orientací v příběhu, ale po pár kapitolách se to začalo pomalu srovnávat a čtení bylo rázem o dost plynulejší.


1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Na doporučení kamarádky jsem si ji prostě musela přečíst.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Myceliální technologie.

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Mění.

4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Všechny postavy v této knize mají opravdu těžký život, ať už si to způsobily samy a nebo za to může někdo (něco jiného) jiný. I když má Lucas svoje mouchy, je mi rozhodně z postav nejbližší, soucítím s ním, ale jeho život bych žít nechtěla.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Rozhodně čtivost příběhu.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno. Cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatele), ale třeba i chování postav.
Největší slabinou je ten konec, ne proto, že je špatně napsaný... Je napsaný přímo brilantně, donutí vás číst další díl, i kdybyste nechtěli. Chybou je, že na něj musíte čekat.


(Zdroj: Obrázek a anotace z http://www.databazeknih.cz/)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Dragita Dragita | Web | 14. října 2013 v 20:36 | Reagovat

viděla jsem obal pokračování a je ještě hezčí, než tento :-)  doufám, že vyjde brzy (asi listopad?)

2 Niviat Niviat | Web | 14. října 2013 v 20:40 | Reagovat

[1]: Už aby to bylo. :-)

3 Martin Martin | E-mail | Web | 15. října 2013 v 7:40 | Reagovat

Tak to si koupím asi rovnou s druhým dílem, ale mám obavy, že i konec pokračování bude otevřený.

4 Niviat Niviat | Web | 15. října 2013 v 8:01 | Reagovat

[3]: Já mám obavy, že to tak bude celou sérii a autorka mě tím nesnesitelným napínáním zabije. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
___________________________________________________

Mnohokrát děkuji za návštěvu v mém černém doupěti!

Dlouhodobé projekty:

40