... hudební a knižní blog.
Za tento rok přečteno knih:
31 z 40

Ch. Paolini - Odkaz Dračích jezdců 1: Eragon

1. listopadu 2013 v 9:36 | Niviat |  Knihy v mých myšlenkách 2013
Tuto recenzi píši kvůli účasti v Hromadném (re) readingu Odkazu Dračích jezdců a sypu si popel na hlavu, protože tento článek měl být zveřejněn včera. Bohužel zdravotní stav mi to nedovolil, takže urychleně napravuji.

EragonŽánr: Fantasy
Rok vydání: 2004
Počet stran: 489
Nakladatelství: Fragment

Anotace: Fantasy bestseller Eragon z pera patnáctiletého Christophera Paoliniho, který nadchl miliony čtenářů po celém světě. Vypráví příběh chudého farmářského chlapce, který najde v Dračích horách modrý kámen, z něhož se vyklube dračí mládě - Safira. Spolu se vydají na nebezpečnou cestu královstvím ovládaným králem, jehož zlo nezná mezí. Dokáže Eragon naplnit své předurčení a převzít břímě legendárních Dračích jezdců? Osud království možná leží v jeho rukou ... První díl trilogie Odkaz Dračích jezdců.
__________________________________________________________________

Pryč jsou doby Jezdců, kteří se proháněli na dracích a chránili svou silou celé království, které se nyní propadá do temnoty. Chudý farmářský chlapec, neobyčejný osud, jedno dračí vejce nalezené v horách a nezvyklý útěk...Jeden chlapec proti všem! To vše čeká na čtenáře v první knize ze série Odkaz Dračích jezdců.Děj knihy se odehrává v zemi zvané Alagaësie, které vládne pevnou rukou Galbatorix, před nímž není úniku. V malé vesničce uvnitř tohoto království vyrůstá se svým strýcem a bratrancem chudý chlapec, Eragon. Jednoho dne, když shání maso pro sebe a svoji rodinu, nalezne v horách zvláštní kámen, který mu obrátí celý život vzhůru nohama. Začíná napínavý příběh plný bojů a úprku o holý život. Spolu s Eragonem a Bromem objevujeme taje různých koutů země a kultur, hlavně však se naučíme využívat magii a spojíme svoje myšlenky s úžasným tvorem, bájným drakem.

Knihou nás provází spousta nezvyklých slov, naštěstí vzadu nalezneme přehledný slovníček, abychom se v pojmech neztráceli. Putování pak můžeme sledovat na přehledné mapě a spolu s hrdiny ji tak můžeme celou vizuálně procestovat.

Spousta čtenářů byla a jistě ještě bude překvapena tím, že autorovi bylo v době psaní knihy patnáct let. Příběh je propracovaný a i když není dokonalý, nechybí mu čtivost a pečlivost vypravování. Spousta detailů vykresluje celkovou atmosféru prostředí, snad jen trochu zdržuje od prožívaného napětí. Pohádkové vyprávění se hodí rozhodně pro mladé čtenáře začínající s žánrem fantasy, ale i my otřelí knihomolové si zde najdeme své. Hlavně, když jsme poprvé knihu četli někdy na střední škole a zamilovali si ji.

Návraty jsou někdy těžké, ale kouzelné. Chvíli mi trvalo, než jsem se do knihy začetla a ze začátku jsem nechápala, co jsem na ní tolik milovala. Postupem času se i tohle vylouplo ze své skořápky a já příběhu opět podlehla a nemůžu jinak, než číst dál.


1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Eragona jsem již jednou četla, ale nikdy jsem se nedostala k dočtení celé série, pro zopakování děje jsem proto pro něj sáhla znovu.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Rychlý útěk.

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Kouzlí.

4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Poprvé v životě jsem se při čtení vznášela naprosto nad všemi postavami jako pozorovatel a ne účastník děje. Postavy jsou v knize sympatické, jen jsem si nedovedla představit, být jednou z nich.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Za necelou polovinou knihy začne být příběh opravdu čtivý, když jsem se tam konečně dohrabala, došlo mi, proč jsem knihu poprvé přečetla tak hrozně rychle.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno. Cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatele), ale třeba i chování postav.
Ach Eragone, Eragone, tu klackovitost z tebe doufám v dalším díle už vymlátí...

(Zdroj: Obrázek a anotace z http://www.databazeknih.cz/)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Dragita Dragita | Web | 1. listopadu 2013 v 9:54 | Reagovat

tak doufám,že uý je lépe.:) Jinak, snad Eragona napraví- potřeboval by to :-D

2 Niviat Niviat | Web | 1. listopadu 2013 v 9:56 | Reagovat

[1]: Pořád nic moc, ale snad už bude. :-) To doufám. :-D

3 Dragita Dragita | Web | 6. listopadu 2013 v 0:55 | Reagovat

V Brisingrovi se mi zdá už není tak na zabití (jak někdy byl) :) Blýská se na lepší časy.

4 Niviat Niviat | Web | 6. listopadu 2013 v 7:27 | Reagovat

[3]: Tak stárne jak postava, tak autor, asi to bude tím. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
___________________________________________________

Mnohokrát děkuji za návštěvu v mém černém doupěti!

Dlouhodobé projekty:

40