... hudební a knižní blog.
Za tento rok přečteno knih:
31 z 40

J. K. Rowling - Prázdné místo

28. listopadu 2013 v 10:06 | Niviat |  Knihy v mých myšlenkách 2013
Prázdné místoŽánr: Román
Rok vydání: 2013
Počet stran: 544
Nakladatelství: Plus

Anotace: Když Barry Fairbrother ve svých čtyřiceti letech náhle zemře, městečko Pagford je v šoku. Pagford je na první pohled ztělesněním anglické idyly, s dlážděným náměstíčkem a prastarým opatstvím, ale za hezkými fasádami domů probíhá válka. Bohatí válčí s chudými, mladí se svými rodiči, manželky s manžely, učitelé s žáky... Pagford zkrátka není takový, jak vypadá. A prázdné místo, které zbylo v městské radě po Barrym Fairbrotherovi, zaviní největší válku ze všech.
____________________________________________________________
Smrt je přechodem k lepšímu životu, proto nesmutněte tolik, že nás opustil jeden z milovaných členů naší společnosti... Kdo po něm zaujme jeho lukrativní místo ve vedení městečka, kdo se bude zase prát za ideály těch méně majetných? Nějaký nový hrdina nebo duch?Příběh začíná jednoho obyčejného dne v ještě obyčejnějším malém anglickém městečku Pagford, kde zcela nečekaně zemře jeden z velice důležitých obyvatel a zároveň člen městské rady Barry Fairbrother. Rodina i velká část okolí truchlí nad ztrátou, na pozadí této události se však rozvíjí mocenský boj o uvolněné místo. Nikdo si nebere servítky a hází špínu na všechny, kteří by měli jen nepatrnou šanci něco ovlivnit na jejich plánu.

Příběhem nás od začátku provází nespočet postav, které mohou trochu ztížit orientaci v příběhu a než se se všemi pořádně seznámíme, jsme za polovinou knihy. Ač by se mohlo zdát, není tu žádná hlavní postava a opět tu sledujeme děj z různých úhlů pohledu (jako jsou např. zvyklí fanoušci G. R. R. Martina). Nejsilněji na mě však působil životní osud Krystal Wheedonové, která s Barrym Fairbrotherem ušla kus společné cesty a díky němu si chudá dívka, bez otce a se závislou matkou, připadala alespoň chvíli šťastná.

Děj knihy se nikam nežene, díky tomu dostala autorka prostor na velmi psychologicky vykreslené postavy a mohla přiblížit čtenářům městečko pod rouškou intrik a svárů. Ukázala tak, že ani v malém, zdánlivě přátelském, prostředí nemusí být nic růžové, naopak může něco pěkně zapáchat. Co nestihla v průběhu knihy, dohnala strhujícím závěrem, který potvrzuje její spisovatelský talent.

Po sérii o mladém čarodějnickém učni, který donutil generace mladých čtenářů opět usednout ke knihám, se nám dostalo porce další kvalitní literatury. I když jsou na tuto knihu rozporuplné reakce, já osobně ji označuji za důstojného následovníka autorčiny tvorby, jen je potřeba mít k četbě příslušnou náladu. Depresivní prvky by Vám totiž mohly pokazit už tak nepříjemný den...

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Dostala jsem ji k narozeninám od přítele.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Znesvářené město.

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Smutní.

4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
S žádnou postavou bych se neztotožnila.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Největším pozitivem pro mě byl opravdu dech beroucí závěr.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno. Cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatele), ale třeba i chování postav.
Milovníkům Harryho Pottra může chvíli trvat, než se oprostí od pohádkového světa a vklouznou do toho reálného, který ztělesňuje tato kniha.


(Zdroj: Obrázek a anotace z http://www.databazeknih.cz/)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
___________________________________________________

Mnohokrát děkuji za návštěvu v mém černém doupěti!

Dlouhodobé projekty:

40