... hudební a knižní blog.
Za tento rok přečteno knih:
31 z 40

S. King - Nezbytné věci

19. listopadu 2013 v 10:13 | Niviat |  Knihy v mých myšlenkách 2013
Nezbytné věciŽánr: Horor
Rok vydání: 2009
Počet stran: 736
Nakladatelství: Beta - Dobrovský

Anotace: V malém americkém městečku Castle Rock ve státe Maine si otevře sympatický cizinec na hlavní třídě obchod s podivným názvem "Nezbytné věci". Každý tu objeví věc, po které zatouží natolik, že bez ní nemůže být, a dostane ji za směšně nízkou cenu. Ale neplatí se pouze penězi. Zákazník, který vytouženou věc získá, musí zároveň obchodníkovi slíbit, že provede nějaký "drobný žertík" jinému obyvateli městečka. Tak s plynoucím časem stoupá hladina vášní a nenávisti a stačí již jen drobný impulz, aby byl uveden do chodu mechanismus vzájemného vyřizování účtů...
________________________________________________________________

Přijďte do mého obchodu, který splní veškerá vaše tajná přání. Ceny jsou nízké jen malou službičku od Vás budu žádat na oplátku. Jen pojďte, pojďte dál Nezbytné věci Vás vítají!Jednoho obyčejného dne se v městečku Castle Rock objeví nový obchod, který má na první pohled okouzlující baldachýn nad vchodem, za výlohou jen pár "krámů" a toho nejpřesvědčivějšího majitele na světě s jen nepatrně nepříjemným dotekem. Vytouženou věc, po které nejvíce prahne vaše srdce, získáte za pár šupů a nějakou legrácku, provedenou vybranému obyvateli. S jedním malým chlapcem začne velká vlna vášní a než se všichni nadějí, už v tom lítají až po uši a nad poklidným kouskem země se začíná tvořit bouře století, kterou dokážou rozpoutat silné lidské emoce.

Po trochu vleklejším začátku, na který jsou však milovníci kingovek zvyklí, se rozpoutá pravé peklo, které vás donutí knihu neodkládat, dokud nedočtete do konce. V tom je bezesporu její velké kouzlo, spolu se samotnou myšlenkou ďábelského obchodníka s lidskými sny. I když je pan Gaunt veskrze zápornou postavou, prolezlou zlem až do morku kostí, byl mi něčím sympatický. V knize je však spousta dalších sympatických postav hodných zmínění, například šerif Pangborn a Polly Chalmersová, které dodávají příběhu na lidskosti.

Do ruky se mi dostalo čtvrté a zatím nejnovější, české vydání této knihy, které si mě získalo také svou obálkou. Navíc se mi líbí, že není v pevné vazbě a tudíž odpadlo něco z její původní "cvalíkovitosti" a mohla jsem si ji sebou vzít i na cesty.

Fanouškem Kingovy tvorby jsem zhruba od 14- ti let, kdy se mi do ruky dostala jeho první kniha. Od té doby jsem mu propadla a přečetla něco okolo 30- ti knih. Musím však říct, že Nezbytné věci měly opravdu velké kouzlo a proto je řadím mezi to nejlepší, co jsem od něj četla. (I když na TO, Zelenou míli a Temnou věž nebude mít asi už nikdy nic.)

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Kdysi mě v knihkupectví četla anotaci, která mě opravdu hodně zaujala. Když jsem pak dostala knihu k narozeninám, nebylo co řešit.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Ošuntělý obchod.

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Mstí.

4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
I přes to, že je pan Gaunt záporák, zamilovala jsem si ho od prvních stran, ale jestli bych si to s ním vyměnila, opravdu nevím.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Jako vždy jsem se divila, kam chodí pan King na tyhle nápady...

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno. Cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatele), ale třeba i chování postav.
Jediným negativem je táhlejší začátek.


(Zdroj: Obrázek a anotace z http://www.databazeknih.cz/)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
___________________________________________________

Mnohokrát děkuji za návštěvu v mém černém doupěti!

Dlouhodobé projekty:

40