... hudební a knižní blog.
Za tento rok přečteno knih:
31 z 40

S. Meyer - Hostitel

26. listopadu 2013 v 12:23 | Niviat |  Knihy v mých myšlenkách 2013
HostitelŽánr: Sci- fi
Rok vydání: 2013
Počet stran: 616
Nakladatelství: Tatran

Anotace: Melanie Stryderová se odmítá vzdát. Náš svět napadl neviditelný nepřítel. Lidé se pro tyto mimozemšťany mění na pouhé hostitelské tělo; jejich mozek ovládne vetřelec, ale tělo zůstává netknuté a zdánlivě beze změny pokračuje v předchozím životě. Obětí mimozemšťanů se rychle stane drtivá většina lidstva. Když vetřelci dopadnou i Melanii, jednu z hrstky přežívajících "divokých" lidí, dívka vůbec nepochybuje, že nastal její konec. "Poutnice" - její vetřelecká "duše" - která teď ovládla Melaniino tělo, dostala předem varování před problémy existence v člověku: změť pronikavých emocí, příliš mnoho smyslů, vypjatě živé vzpomínky. S jednou potíží však Poutnice nepočítá: předchozí obyvatelka těla se odmítá vzdát vlády nad svou myslí, i když tělo jí už nepatří. Poutnice bádá v Melaniiných myšlenkách a doufá, že objeví příčinu nezdolného lidského vzdoru. Místo toho Melanie naopak zaplní mysl Poutnice vzpomínkami a podobou milovaného muže - Jareda, který se dosud někde skrývá před vetřelci. A jelikož Poutnice se nemůže oddělit od Melaniiny tělesné touhy, sama začne prahnout po muži, jehož má odhalit. Když vnější okolnosti přinutí Poutnici a Melanii, aby uzavřely nedobrovolné spojenectví, vydají se spolu na nebezpečnou a nejistou pouť za mužem, kterého obě milují.
____________________________________________________________________

Země je obsazena, jen pár vzbouřenců se skrývá mimo civilizaci s velkou touhou po přežití jejich nejcennějšího majetku - duše!O této knize jsem toho slyšela a četla mnoho, než jsem se konečně odhodlala k tomu, přečíst si ji. Čekala jsem něco jako Stmívání a protože rozhodně nejsem jeho fanouškem, děsila jsem se četby další takové slátaniny. Když do kin přišel film, konečně mě to k ní četbě dohnalo. A po pravdě, jsem tomu ráda.

Svět je obsazen mimozemšťany, kteří nás používají jako hostitelská těla a žijí místo nás náš život. Nikdo si proto invaze nevšímá, až je zaplavena takřka celá planeta. Jen hrstka utečenců se skrývá a snaží se si zachránit krk. Melanie, jedna z přeživších je jednoho dne dopadena a je smířena s tím, že nastal její konec, když do jejího těla implantovali Poutnici. Za nedlouho se však zjistí, že Melaniina duše se rozhodně nehodlá života vzdát a začne s Poutnicí bojovat nelehký souboj s nejistým výsledkem.

Celým příběhem nás provází láska, touha po přežití, nenávist... Melanie i Poutnice jsou velmi sympatické postavy, člověk celou dobu doufá, že to pro obě dobře dopadne, protože si je nejde nezamilovat. Oproti Stmívání má však tato kniha jednu velkou výhodu a tou je propracovaný a psychologicky prokreslený příběh a neskutečná čtivost. Po prvních sto stranách jsem nedokázala knihu odložit. Jediným mínusem mi přišel konec, který by si rozhodně zasluhoval nějaké další pokračování, které by nějak celý děj dořešilo a dovysvětlilo některé věci.


Po dočtení knihy jsem si pustila film a k tomu dodám pouze jediné - odpad! Chyběla mu celková hloubka a to, co dělá knihu tak čtivou a nápaditou.

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Do kin přišel film a mě začalo být nějak líto, že jsem to nečetla.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Putující kolonizátoři.

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Baví.

4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Mel je holka od rány, ale Poutnice byla rozhodně moje nejoblíbenější postava, její život bych si možná i zkusila.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Kniha se dobře četla.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno. Cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatele), ale třeba i chování postav.
Nemá to pokračování?


(Zdroj: Obrázek a anotace z http://www.databazeknih.cz/)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dragita Dragita | Web | 28. listopadu 2013 v 10:53 | Reagovat

jsem ráda, že se ti kniha líbila:) a souhlasím s filmem, nepovedl se jim :(

2 Niviat Niviat | Web | 28. listopadu 2013 v 11:07 | Reagovat

[1]: Nepovedl, ale ani to neměli jednoduché, protože je kniha dost propracovaná a těžko se jim zpracovávala ta citová a psychologická  stránka příběhu. I když třeba u Zelené míle se to filmařům povedlo dokonale a to byl podle mě těžší oříšek...

3 Pavla Zimanová Pavla Zimanová | E-mail | Web | 28. listopadu 2013 v 15:55 | Reagovat

Já tu knihu doslova miluji! Četla jsme to už několikrát a taky ještě nekolikrát budu. Stmívání taky nemám moc ráda, a jsem ráda, že toto je úplně něco jiného. Jsem ráda, že v tom nejsem sama a že se ti kniha taky líbí :)

4 Niviat Niviat | Web | 28. listopadu 2013 v 20:14 | Reagovat

[Smazaný komentář] Taky jsem ráda, hlavně za to, že si u mě spisovatelka polepšila. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
___________________________________________________

Mnohokrát děkuji za návštěvu v mém černém doupěti!

Dlouhodobé projekty:

40