... hudební a knižní blog.
Za tento rok přečteno knih:
31 z 40

Ch. Paolini - Odkaz Dračích jezdců 2: Eldest

1. prosince 2013 v 13:31 | Niviat |  Knihy v mých myšlenkách 2013
Hromadným (re) reading


EldestŽánr: Fantasy
Rok vydání: 2009
Počet stran: 657
Nakladatelství: Fragment

Anotace: Šíří se temnota, přichází beznaděj, vládne zlo ... Pokračování fantasy bestselleru Eragon z pera Christophera Paoliniho opět dobývá svět! Eragon cestuje se Safirou do elfského města Ellesméry, aby podstoupil výcvik v kouzlení a boji, životně důležitých dovednostech Dračího jezdce. Ztrácí jistotu, neví komu může věřit a osud království, v němž temná ruka krále rdousí veškerý vzdor, leží i nadále právě v jeho rukou...
__________________________________________________________________
Temnota se prohlubuje, kde dříve bývalá láska, jsou jen intriky a žal. Zlo začíná přebírat vládu. Příběh Eragona pokračuje...V prvním dílu jsme Eragona opustili po boji s urgaly, zraněného a v bezvědomí. Nyní, zván Stínovrahem, se vydává spolu se Safirou do Ellesméry k elfům, aby dokončil výcvik, který začal Brom. Doprovod mu dělají elfka Arya a trpaslík Orik, synovec trpasličího krále. V elfském městě musí naplno přijmout povinnosti jezdce a každý den cvičit a učit se novým dovednostem, aby obstál v boji proti Galbatorixovi. Zažívá však také podivné pocity vůči Arye, do které se zamiloval, tento cit by však mohl zničit jejich společně vybudované přátelství.

Tentokrát se v knize objevuje více dějových linií, na pozadí Eragonovy příliš filozofické a příliš zdlouhavě popisované výuky, máme možnost nahlédnout do osudů nově zvolené královny Vardenů Nasuady a do nelehkého osudu Rorana, Eragonova bratrance.

Nasuada musí upevnit svoji pozici ve vedení Vardenů a čelit pokusu o ovládnutí od rady, která by ji ráda měla jen jako loutku. Roran naproti tomu zakouší pozornost království a musí s celou vesnicí odejít a tak si zachránit holý život.

Zdlouhavější začátek a popisnost některých pasáží knihu protahovala a na očekávanou akci jsme si museli pěkných pár set stran počkat. Konec nám to však bohatě vynahradil. Ani tento díl jsem však nečetla s takovou radostí jako kdysi, před lety. Docela se obávám, začíst se do dílu dalšího, jelikož ten jsem ještě nikdy nečetla.


1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Kdo by si nechtěl vzpomenout na dobu dospívání, když teď už přemýšlí nad zakládáním nějaké vlastní rodiny?

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Zdlouhavý výcvik.

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Hmmm.

4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
V první knize jsem měla ráda Safiru, ale teď mě neustále štvala její arogance a namyšlenost, já jsem drak a kdo je víc? Naopak mi velmi sympatická byla Nausada, s kterou bych si však její osud nevyměnila.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Víme i to, co měli včera hlavní postavy k obědu. Některé dobroty bych si taky dala a kolikrát dostala při četbě hlad.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno. Cílem je uvědomit si, co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatele), ale třeba i chování postav.
Kdyby měla méně stran, byla by o dost akční a člověk by se ani chvilku nenudil, takto jsem měla pořád pocit, že musím knihu odložit a jít něco dělat.


(Zdroj: Obrázek a anotace z http://www.databazeknih.cz/)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Dragita Dragita | Web | 1. prosince 2013 v 14:20 | Reagovat

se Safirou souhlasím, a bohužel, bude hůř. Sice dostane někdy na frak, ale něustále razí svou teorii jak píšeš - já jsem drak s nejhezčíma šupinama, kdo je víc? (i ve čtverce :-( ) Ale Nasuada je velmi sympatická a silná postava. Dočti se ke čtverce, tam má hodně prostoru a dokonce i Murtagh:-)

2 Niviat Niviat | Web | 2. prosince 2013 v 5:38 | Reagovat

[1]: Jsem na to zvědavá, snad mě to celkově moc neznechutí. :-)

3 Cathy Cathy | Web | 11. prosince 2013 v 22:39 | Reagovat

Zahambeně přiznávám, že jsem teprve v první třetině knihy, ale knihu už jsem kdysy četla a matně si něco málo vybavuji.. trochu se bojím, jak se mi to bude líbit..mám vyprávění eragonova příběhu fakt ráda, alee občas jsou tam tak nudný pasáže, že bych to přeskočila..

4 Niviat Niviat | Web | 13. prosince 2013 v 18:47 | Reagovat

[3]: I Brisingr se bohužel táhne ve stejném duchu, brala bych, kdyby knihy byly o něco útlejší. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
___________________________________________________

Mnohokrát děkuji za návštěvu v mém černém doupěti!

Dlouhodobé projekty:

40