... hudební a knižní blog.
Za tento rok přečteno knih:
31 z 40

J. K. Rowling - Bajky barda Beedleho

14. ledna 2014 v 11:37 | Niviat |  Knihy 2014
Bajky barda BeedlehoOriginální název: The Tales of Beedle the Bard
Žánr: Fantasy povídky
Rok vydání: 2008
Počet stran: 127
Vydal: Albatros

Anotace: Sbírka pěti kouzelnických pohádek spjatých se slavnou sérií příběhů čarodějnického učně Harryho Pottera.

Který správný kouzelník by je neznal? Prastaré pohádky, které pro kouzelnou společnost sesbíral a uspořádal bard Beedle. Pohádky, které jsou každému kouzelnickému dítěti čteny na dobrou noc. Pohádky, které Hermioně odkázal Albus Brumbál. A také pohádky, které si Harry Potter málem přečetl příliš pozdě - právě v nich totiž objevil důležitou informaci, která mu nakonec zachránila život v boji tváří v tvář nejstrašnějšímu černokněžníkovi všech dob - lordu Voldemortovi.
__________________________________________________________________________

Pohádkové příběhy a bajky hýbou celým naším světem, jak je to ovšem v tom, který je před námi, mudly, skryt? Co čtou kouzelníci svým dětem před spaním se dozvíte v bajkách barda Beedleho.Po úspěších knih a filmů snad neexistuje nikdo, kdo by alespoň neslyšel o malém čaroději Harrym Pottrovi a jeho světě plném magie. Krom sedmi knih, které nás provázejí Harryho léty v Bradavicích a bojem s lordem Voldemortem vyšly ještě doplňující dílka k jeho světu. Takovým jsou i Bajky barda Beedleho, které i v samotném příběhu vystupují a hrají velkou, důležitou roli.

Pět krátkých čarodějných příběhů nás zavede hlubuko do doby před dějem celé ságy a spolu s komentáři, které do knihy vepsal Albus Brumbál, se dozvíme i něco málo z čarodějnické historie. Některé dovětky a poznámky jsou dokonce delší než samotné bajky, někdy mi proto připadalo, že čtu spíš nějaký výtažek z učebnice dějin čar a kouzel.

Příběhy jsou stavěny na poučeních, které z nich plyne, někdy jsou uvnitř obsaženy i mnohem hlubší myšlenky, například ve Třech bratřích. Pro potromily je přínosem také to, že lépe porozumíme relikviím smrti a zjistíme, co ani kouzelník nesvede. Autorka knihu sama ilustrovala a výtěžek z prodeje jde na účet charitativní organizace The Children's High Level Group.

Četba je otázkou krátké chvilky, třeba já jsem si ji vzala do postele těsně před spaním. I když je kniha opravdu útlá, stane se jistě ozdobou každé knihovničky.

Kniha obsahuje povídky:
  • Čaroděj a skákací hrnec
  • Fontána příznivé sudby
  • Králice Alice a chechtavý pařez
  • Mágovo chlupaté srdce
  • Příběh tří bratří

***

J. K. Rowling (1965) se narodila ve Velké Británii v Gloucestershiru, na svůj spisovatelský talent upozornila již v šesti letech, kdy napsala povídku o králíčkovi jménem Králíček. Ve světě proslula svou knižní sérií o malém čaroději Harrym Pottrovi. Po velkém úspěchu napsala také knihy z jeho prostředí a společenský román Prázdné místo. V současnosti se věnuje detektivní sérii, kterou vydává pod pseudonymem Robert Galbraith.


(Zdroj: Obrázek a anotace z http://www.databazeknih.cz/)
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Polgara Polgara | Web | 14. ledna 2014 v 11:47 | Reagovat

To o té charitě vím, díky tomu má u mě Rowly jedno velké plus. :) Říkáš, že komentáře jsou někdy delší než samotné bajky? On to byl možná účel, ale i tak se na knížku těším a za recenzi děkuju. :-)

2 Niviat Niviat | Web | 14. ledna 2014 v 11:52 | Reagovat

[1]: Není zač. :-) Jako účel to vypadá a asi i opravdu bude. Nehledě na to, že by to nebyl Brumbál, aby vše dokonale nerozvedl a nerozpitval. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
___________________________________________________

Mnohokrát děkuji za návštěvu v mém černém doupěti!

Dlouhodobé projekty:

40