... hudební a knižní blog.
Za tento rok přečteno knih:
31 z 40

C. S. Lewis - Letopisy Narnie #2: Lev, čarodejnice a skříň

19. března 2014 v 12:10 | Niviat |  Knihy 2014
Lev, čarodějnice a skříňOriginální název: The Lion, the Witch and the Wardrobe
Žánr: Fantasy
Rok vydání: 2006
Počet stran: 200
Vydal: Fragment

Anotace: Čtyři sourozenci projdou tajemnou skříní a ocitnou se v Narnii - v zemi, kde žijí mluvící zvířata a kterou ovládá zlá Bílá čarodějnice. Děti se snaží obyvatelům Narnie pomoci, ale když jsou všechny naděje téměř zmařeny, návrat bájného lva Aslana zvrátí běh událostí a do země konečně přijde jaro.
____________________________________________________________________________
Všichni máme doma skříně plné oblečení, které každý den nosíme. Na starých půdách nebo na zapomenutých místech, v prázdných pokojích... se mohou nacházet staré kousky naplněné až po okraj vzpomínkami, starými kabáty. Nebo se mohou stát nejlepším přítelem dětské fantazie.Starý profesor, který si žil ve svém vlastním světě, kam za ním skoro nikdo nepronikl měl dům plný nudných pokojů, některé byly plné knih a další úplně prázdné. Když Lucinka se svými sourozenci Edmundem, Zuzanou a Petrem, začala trávit prázdniny v jeho domě, netušila, jaké dobrodružství prožije. V jednom z nich totiž stála stará skříň plná ošuntělých kabátů, kam se Lucinka zalezla schovat. Podlaha však křupala pod nohama a při doteku studila přesně jako sníh. Čekal na ni svět plný kouzel a mluvících zvířat. Krásná pohádková země, Narnie.

Druhý z narnijských příběhů (sérii nečtu tak, jak vycházela, ale podle dějové návaznosti) nás opět zavede do kouzelného světa, kde se sny stávají skutečností a malé děti mohou prožívat dobrodružství, o kterých mohly jen číst. Není však pravdou, že by tento příběh byl pouze pro malé čtenáře, najdeme zde napětí, při kterém se tají dech a Bílou čarodějnici, která nám může připomínat někoho z našeho okolí. Najdeme zde i zradu a nedůvěru, které se v nás začínají tvořit již v dětství a budeme je ve svém životě krotit neustále.

Oproti předešlé knize se nám změnily hlavní postavy, které nás budou provázet většinou příběhů z Narnie. Proto si pořádně zapamatujme Lucinku, tu nejmenší a nejdůvěřivější z nich, Edmunda, který se neuvedl zrovna nejlépe. Zuzanu, krásnou dívku, o jejíž ruku se jednou bude soupeřit, Petra, který se stane největším... na to si ještě chvíli počkejme.

Lev, čarodějnice a skříň patří mezi moje nejoblíbenější díly z Letopisů, které jsem stihla dosud přečíst (do konce mi zbývají necelé dva). Mohu říct, že mě ani ve snu nenapadlo, jak moc se mi bude její kouzlo dotýkat a s jakou radostí budu číst další a další příběhy. Nalezla jsem v sobě to dítě, které odpočívá uvnitř a nikdy nezmizelo, protože se občas propadalo s mým dospělým já do fantastických světů. Pokud si i vy chcete zavzpomínat a být chvíli dítětem, není nic jednoduššího, než si otevřít tuto knihu, nebo pusti film.***

C. S. Lewis (1898 - 1963) byl blízkým přítelem J. R. R. Tolkiena a stejně jako on se stal uznávaným profesorem anglického jazyka na Oxfordu. Známým se stal díky svým dílům ze středověké literatury, křesťanské apologetiky a literárními kritikami. Nejznámějšími jsou však stále Letopisy Narnie, které byly přeloženy do více než 30- ti světových jazyků.
(Zdroj: Obrázek a anotace z http://www.databazeknih.cz/)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Owlie Owlie | Web | 19. března 2014 v 12:59 | Reagovat

Narnie je příjemné čtení. Četla jsem jiasi před třemi lety, a měla jsem moc příjemné pocity :)

2 Niviat Niviat | Web | 19. března 2014 v 13:10 | Reagovat

[1]: S pocity jsem na tom stejně. :-)

3 .Putta .Putta | Web | 19. března 2014 v 16:24 | Reagovat

Mě se všechny knihy Narnie hodně líbí. Lev, čarodějnice a skříň patří k mým oblíbeným, takže co dodávat. :)
Možná mě teď ukamenujete, ale filmová verze mě hodně zklamala. Zdálo se mi v ní velké a zbytečné množství bojových scén a celkově to ve mě nic nenechalo.
Takže: knihy jsou skvělé a ráda se k nim vracím, s filmem je to horší...

4 Niviat Niviat | Web | 19. března 2014 v 17:07 | Reagovat

[3]: Já se musím přiznat, že jen vím o tom zfilmování, sama jsem ho neviděla. :-X Knihy jsou pro mě vždy o dost lepší než filmy natočené podle nich, kamenování se rozhodně konat nebude. Jde přece o tvůj názor a na ten má každý plné právo .:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
___________________________________________________

Mnohokrát děkuji za návštěvu v mém černém doupěti!

Dlouhodobé projekty:

40