... hudební a knižní blog.
Za tento rok přečteno knih:
31 z 40

D. Stoker, I. Holt - Drákula Nesmrtelný

12. dubna 2014 v 20:39 | Niviat |  Knihy 2014
Drákula NesmrtelnýOriginální název: Dracula The Un- dead
Žánr: Horor
Rok vydání: 2009
Počet stran: 504
Vydal: Albatros Plus

Anotace: Drákula Nesmrtelný je volným pokračování klasického Drákuly od Brama Stokera, ztělesnění hororového žánru, prototypu a nedostižného modelu dnes tak populárních příběhů o upírech. Stokerův román samozřejmě inspiroval řadu pokračování; Drákula Nesmrtelný ovšem nad všechny podobné pokusy vyčnívá kvalitou zpracování, nosným, dramatickým příběhem i citlivým zachycením "ducha doby". Román začíná nějakých dvacet let po domnělé smrti hraběte Drákuly (jíž končí původní Drákula), setkáváme se v něm s většinou postav, které už známe, ale ukazuje se, že všechno byla tak trochu jinak… Je možné, že by hrabě Drákula nebyl oním ztělesněním zla, které známe? Nestojí za vším někdo daleko horší než Drákula sám? A jakou roli hraje v příběhu tajemná hraběnka Báthoryová, Čachtická paní, která se v románu záhy objeví?
Román Drákula Nesmrtelný je výjimečný rovněž tím, že Dacre Stoker je prasynovcem Brama Stokera a při psaní románu pracoval i s archivem svého předka - co do autenticity se tedy Drákula Nesmrtelný svému pravzoru velice přibližuje.
_________________________________________________________________________

Světem obchází zlo, nikdo před ním není v bezpečí. Z dálky slyšíme šustot netopýřích křídel, spatříme plášť povlávající ve větru... Již nám není pomoci.Původní Drákula nás seznámil s postavami, které v tomto volném pokračování opět potkáváme, zjišťujeme střípky jejich minulosti a jejich kroky v současnosti. Zlo se opět vrací do jejich životů, se kterými si nepěkně pohraje, nic však není tak, jak se na první pohled mohlo zdát. Zlo může být pouze převlečeným dobrem a ta opravdová zhouba se skrývá v purpurové mlze, stravující vše, čeho se dotkne.

Po smrti Lucy a Quinceyho se přátelé v boji s Drákulou rozprchnou a žijí si dál své životy v domnění, že je jejich úhlavní nepřítel mrtvý. Mína na památku padlého přítele pojmenovala svého syna Quincey, má s ním však jen starosti. Nezvedený syn nechce být advokátem a jít ve šlépějích svého otce. Chce být slavným hercem, stejně jako ikona hereckého světa - Basarab. Příslušník zákona Cotford pátrá po legendárním Jacku Rozparovači a nechtěně se připlete do kolotoče hrůzných vražd, které má na svědomí dáma v pánském hávu. Krvelačná, přenádherná Alžběta Báthoryová, která se koupe v krvi svých obětí a chce vykonat dávnou pomstu. Na scénu se opět vrací i legendární Van Helsing.

Pokud se oprostíme od původního Drákuly od Stokera, jedná se o poměrně čtivý příběh. Ze začátku si užijeme hororové pasáže, pak se však vyprávění stočí do detektivní sféry. Sledujeme vyšetřování a hledání důkazů, stop a jako pozorný čtenář si můžeme všimnout několika nevyřčených otázek. Na odpovědi si však nějakou dobu počkáme. Ke konci se vrací do hry temnota a děsu plné situace, které se vrací k původní myšlence knihy. Mystika nabírá na otáčkách a my se už nenudíme tak, jako ve středu knihy.

Kdybychom přihlédli k původní knize, bylo by nám strarých známých postav opravdu líto. Kam až to dotáhl Van Helsing? Stal se z něj vetchý stařec s tak slabým srdcem, že vůbec nedoufáme, že by se dožil konce knihy. S Harkera je alkoholik první ligy a z Míny neuspokojitelná žena, která smilnila se samotným ďáblem. Byl to však ďábel? Nic tu nedává smysl.

Čtení mě neskutečně vytáčelo kvůli spatlání naprosto všeho možného dohromady. Kde jinde by se mohl potkat Drákula, Alžběta Báthoryová, Jack Rozparovač a Titanik? Že nevíte? Tak pak si přečtěte tuto knihu, pokud to nebudete považovat za ztrátu času. Chtěla jsem dát ještě o jednu vločku méně, ale nakonec jsem byla shovívavá kvůli tomu, že mě začátek knihy chytl.***


D. Stoker - prasynovec B. Stokera.

(Zdroj: Obrázek a anotace z http://www.databazeknih.cz/)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 GoGosen GoGosen | Web | 12. dubna 2014 v 20:46 | Reagovat

Může být zajímavý:)

2 Niviat Niviat | Web | 12. dubna 2014 v 20:49 | Reagovat

[1]: Uznávám, že se to může spoustě lidem líbit. Námět je dobrý, jen některé věci bych vážně vypustila. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
___________________________________________________

Mnohokrát děkuji za návštěvu v mém černém doupěti!

Dlouhodobé projekty:

40