... hudební a knižní blog.
Za tento rok přečteno knih:
31 z 40

P. Ness - Chaos #1: Hlas nože

19. dubna 2014 v 16:07 | Niviat |  Knihy 2014
Hlas nožeOriginální název: The Knife of Never Letting Go
Žánr: Sci- fi
Rok vydání: 2011
Počet stran: 376
Vydal: Jota

Anotace: Planetu Nový svět kolonizuje malá skupina osadníků z nepřátelského Starého světa. Po mnoha letech dochází k nečekanému zvratu. Domorodí obyvatelé se vzbouří, zaútočí na osadníky a usmrtí všechny ženy. Muže a zvířata náhle napadne podivný vir, který umožňuje slyšet myšlenky ostatních.
Uniknout se podaří jen nevzdělanému mladíkovi Toddovi, který si stihl vzít na cestu pouze ruksak, lovecký nůž, deník, ale hlavně to vůbec nejdůležitější - svého věrného psího přítele. Ostatní obyvatelé v čele s šíleným knězem ho však pronásledují a kvůli nebezpečnému viru nebezpečí stále narůstá.
Tento nelibozvučný myšlenkový mrak se nazývá Hluk a projevuje se nejen zvukem, ale i obrazem. Nikdy vás nenechá na pokoji a žádná vaše představa a ani jeden váš plán tak nejsou soukromé. Todd objeví v Hluku jakousi "díru" a záhy zjistí, že žije v úplně jiném světě, než si dosud myslel. Postupně vychází najevo několik prazvláštních situací z minulosti a Toddova strastiplná cesta s armádou v patách se zdá jako nikdy nekončící příběh.
______________________________________________________________________________

Všude jen muži a jejich Hluk, nikde se před ním neschováte, je všudypřítomný. Je jako nemoc, která zaplavila celou krajinu a odhaluje i ty nejvíce ukryté a tajné myšlenky, stačí na ně jen pomyslet...Todd stojí před prahem dospělosti, svoji matku nikdy nepoznal, vlastně neviděl žádnou živou ženu - nikdy! V jeho světe, napadlém virem Hluku, totiž žádná nepřežila. Virus je všechny do jedné zabil. Po válkách se Sádráky přežila jen jedna osada, Prentisstown a Todda vychovali dva přátelé jeho matky. Jednoho dne jde nasbírat jablka do močálu a objeví něco nečekaného, díru v Hluku. To přece není možné, on je přece všudypřítomný... a tak poprvé spatří dívku. Tím se rozbíhá řetězec událostí, které se už nedají zastavit. Chlapec vyráží na útěk se svým psem, který mu neustále do všeho kecá, až ho to vytáčí do nepříčetnosti a s dívkou, která nemá nikoho jiného, kdo by jí jakkoliv pomohl. V patách mají armádu, která si nedovolí spočinout, dokud nedostane to, po čem doopravdy touží.

Ze začátku jsem měla velký problém se začíst. Stále mi připadalo, že se vlastně nic neděje a jen se řeší nějaký Hluk, v kterém jsem se poněkud ztrácela. S přibývajícími stránkami a rozvojem příběhu, mě to začínalo bavit a uvádět do podivného duševního rozpoložení. Čím více stran jsem otočila, tím depresivnější to bylo a slabší povahy jistě ke konci sahaly po kapesníku a hrozily autorovi, proč to tak napsal a proč je trápí.

Dalším zajímavým znakem je vyprávěcí jazyk, který je až nezvykle nespisovný, chvíli trvalo, než jsem si na to zvykla a nezarazila se pokaždé, když autor naťukl nějaký sprostý výraz. Postupem času mě však tento styl psaní sblížil s hlavní postavou a já měla pocit, že jsme přátelé na život a na smrt. Více jsem se do děje vžila a prožívala ho naplno. Není pak divu, že mi po dočtení nebylo zrovna nejlépe a musela jsem dělat nějaké činnosti, které mě odpoutaly od přemýšlení nad dějem této knihy.

I když není tím nejlepším, co jsem kdy četla, jistě si pozornost zaslouží a své čtenáře si najde. Když překonáte počáteční rozpaky, není těžké jí naplno podlehnout a začíst se. Za sebe jsem velmi zvědavá, jak to bude pokračovat a následně dopadne, jelikož první díl skončil velmi depresivně a k infarktu neměl čtenář daleko (Jak troufale napsáno!).


***

P. Ness (1971) americký spisovatel, novinář a lektor, žijící v Londýně. Narodil se na armádní základně poblíž Virginie. Vydal již čtyři romány, vyučoval tvůrčí psaní na Oxfordu a v současné době funguje jako redaktor v Guardianu.


(Zdroj: Obrázek a anotace z http://www.databazeknih.cz/)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Zac = Majitel Blogu :* :) Zac = Majitel Blogu :* :) | Web | 19. dubna 2014 v 16:12 | Reagovat

NA PÍČU BLOG TY KURVO ZKURVENÁ NEDODĚLANÁ, SHORÍŠ SE SVÝMI RODIČI V PEKLE :-*

2 Niviat Niviat | 19. dubna 2014 v 16:28 | Reagovat

[1]: Tomu se říká: "Komentář zcela k věci." :-D :-D :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
___________________________________________________

Mnohokrát děkuji za návštěvu v mém černém doupěti!

Dlouhodobé projekty:

40