... hudební a knižní blog.
Za tento rok přečteno knih:
31 z 40

G. R. R. Martin - Písečníci

24. května 2014 v 12:04 | Niviat |  Knihy 2014
PísečníciOriginální název: Sandkings
Žánr: Sci- fi, fantasy
Rok vydání: 2007
Počet stran: 256
Vydal: Triton

Anotace: 7 povídek.
Písečníci zdivočeli. Jasně červení a ebenově černí vojáci pobíhali jako šílení všemi směry. Kress viděl ze svého výhodného postavení na hrad v kamenné zahradě. Stavba již byla vysoká jako člověk. Po hradbách šplhali černí obránci, bránou proudila nepřetržitá řada vojáků. Lissandřin letoun přistál vedle Kressova stroje, agenti vyskákali ven a připravili si zbraně. Působili nelidsky a vražedně. Černá armáda se shromáždila mezi nimi a hradem. Kress si náhle uvědomil, že nikde nevidí červené. Přimhouřil oči. Kam se poděli?

Tato sbírka obsahuje sedm raných Martinových próz, jež jsou navzdory krutým scénám neobvykle poetické, mezi jinými slavnou povídku Ve znamení kříže a draka (Hugo 1980), vystavěnou hned na dvou geniálních nápadech, a ještě slavnější Písečníky (Nebula 1979, Hugo 1980), krvavý horor, který založil autorovu světovou proslulost.
____________________________________________________________________

V této sbírce povídek je opět obsaženo autorovo mistrovství, které se mu bezesporu nedá upřít. Navíc dokazuje, že není jen mistrem sáhodlouhých příběhů, ale zvládá i krátké povídky a novely a nemusí se vždy jednat jen o fantasy žánr. Jeho propracované světy jsou zasaženy i hororem a science fiction.Pro všechny příznivce autora je tato sbírka povídek náhledem do rané autorovi tvorby a možností, poznat i jeho další kvality a to i v jiných žánrech. Nahlédneme do tajů náboženství, nezalekneme se ani sexuálních aktivit osob stejného pohlaví a dozvíme se, že i když si myslíme, že máme vyhráno, vždy tomu tak být nemusí. Každá nás zavede do odlišného prostředí, kde budeme po boku hlavních hrdinů bojovat o záchranu holého života. Dostaneme se do světa, kde lež je důležitější než pravda a dočteme se o tom, jak může někdy vzniknout náboženství, v které bude věřit jedna celá planeta. A jak chytlavější by mohla být svatá kniha, kdyby v ní bylo poněkud více fantazie.

Nenajdeme zde vyloženě slabou a nezáživnou povídku, některé jsou však o něco lepší než jiné. Stěžejní a nejpropracovanější jsou Písečníci, po níž je celá sbírka pojmenována. Musíme se k ní však pročíst přes šest jejích sester, které jí kvalitou těžce dýchají za krk.

Dočkáme se strhujících závěrů, v kterých nám autor ukazuje, že mu rozhodně nedělají problém. Čtenář je spokojen, ale autor má stále otevřená dvířka, kdyby zatoužil se do příběhu vrátit a navázat na něj, či zplodit delší útvar. Od knihy jsem dostala mnohem více, než jsem očekávala. Autor se s hrdiny nemazlí stejně, jako jsme zvyklí z Písně ledu a ohně. Nezalekl se ani depresivních témat a nechutností, které vyvážil čtivostí a celkovou lehkostí vyprávění.

Jen na jednu věc si při čtení dejte pozor, je to velmi návykové! V případě, že se vás snaží někdo od čtení odloudit, měníte se v tříhlavou saň.

Obsahuje povídky:
  • Ve znamení kříže a draka
  • Krutinky
  • Sídlo červa
  • Rychlonožka
  • Kamenné město
  • Nebešťanka
  • Písečníci

***

G. R. R. Martin (1948) je americký spisovatel, který se do podvědomí fanoušků zapsal hlavně velmi úspěšnou knižní sérií Píseň ledu a ohně, podle níž je v současné době točen seriál Hra o trůny. Přízeň čtenářů si však získal také jako povídkář a jeho díla byla oceněna na několika prestižních soutěžích.


(Zdroj: Obrázek a anotace z http://www.databazeknih.cz/)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
___________________________________________________

Mnohokrát děkuji za návštěvu v mém černém doupěti!

Dlouhodobé projekty:

40