... hudební a knižní blog.
Za tento rok přečteno knih:
31 z 40

R. Galbraith (J. K. Rowling) - Cormoran Strike #1: Volání Kukačky

8. května 2014 v 15:43 | Niviat |  Knihy 2014
Volání KukačkyOriginální název: The Cuckoo's Calling
Žánr: Detektivka
Rok vydání: 2014
Počet stran: 480
Vydal: Plus

Anotace: Vzrušující detektivní román J. K. Rowlingové, napsaný pod pseudonymem Robert Galbraith. Když se slavná modelka Lula Landryová zřítí ze svého zasněženého balkonu v londýnské čtvrti Mayfair, dojdou vyšetřovatelé rychle k závěru, že šlo o sebevraždu. Případ se zdá být uzavřen. Lulin bratr má však stále jisté pochybnosti. A najatý soukromý detektiv má za něj odhalit pravdu. Cormoran Strike je válečný veterán, který si z Afghánistánu odnesl těžké zranění, i jizvy na duši. Během řešení případu proniká do světa distingovaných bohatých mužů a krásných svůdných žen, odhaluje skryté souvislosti a sám se ocitá ve smrtelném nebezpečí. Tento napínavý kriminální román působivě líčí atmosféru velkoměstského Londýna - od ospalého poklidu ulic ve čtvrti Mayfair po zapomenuté hospůdky v East Endu a čilý ruch v Soho. Volání Kukačky je vysoce ceněný debut Roberta Galbraitha, v němž se poprvé setkáváme s detektivem Cormoranem Strikem a jeho sympatickou pomocnicí Robin, na jejichž další případy se můžeme těšit už nyní.
_________________________________________________________________

Jediným přáním zdrceného bratra je, najít údajného vraha jeho milované sestry, ani na chvíli si totiž nepřipouští, že by skutečně mohlo jít o sebevraždu. Rozbíhá se vyšetřování, v němž hlavní roli hraje brilantní mozek Cormorana Strika.Smrt známé a všemi milované Luly rozvíří vody Londýna, stala se obětí deprese nebo jí někdo k letu z terasy pomohl? Všechny otázky, i ty nevyřčené, musí prozkoumat veterán z Afghánistánu, Cormoran Strike. V záplavě nezdarů osobního života a dluhů z toho profesního, odkrývá kostlivce ve skříni, které nikdo neměl najít a pomalu rozmotává lana pevných alibi osob z modelčina okolí. Z počátku nepotřebná a jen trpěná asistentka Robin se zaplétá spolu se svým šéfem do vyšetřování, které ji fascinuje stále víc a víc...

Po společenském románu Prázdné místo, které získalo rozporuplná hodnocení se Rowlingová vrhá do vod detektivního žánru. Prvotina neznámého autora na sebe strhla velkou pozornost, až následně vyplulo na povrch, kdo za tímto počinem skutečně stojí. Odrostlejší fanoušci její tvorby proto nemusí zoufat, Volání Kukačky totiž startuje novou knižní sérii o soukromém detektivovi Cormoranu Strikovi.

Příběh se velmi lehce čte a je poutavý. Pokud se vám nepodaří odhalit vraha v průběhu čtení, očekává vás šokující závěr, který je opravdu brilantně zpracovaný. Postupem času si zamilujete poněkud opičího Cormorana i jeho asistentku Robin, oběma to pálí a proto před nimi není nikdo v bezpečí. Jejich genialita však není přehnaná a proto je před vámi poměrně dlouhé putování Londýnskými ulicemi a nespočet vyslýchání svědků. Dobře vykreslené postavy dávají čtenáři pocit, že je sám někdy viděl nebo zná.

Díky typické popisnosti, která je pro spisovatelku charakteristická již z dob jejich prvotin, jsme se dočkali opravdu úctyhodného počtu stran. Bohužel to v jistých částek knihy způsobilo velké dějové průtahy, přes které se člověk chtěl co nejrychleji dostat, aby se posunul blíž k odhalení celé pravdy. Toto bylo jediné, co mi na čtení trochu vadilo a snižovalo moje hodnocení. Dokonale to však napravil samotný závěr a skvělé dialogy, proto jsem knize musela dát plný počet.

Pokud máte rádi detektivní žánr a tvorbu Rowlingové, tak si knihu určitě přečtěte. Harry Potter je stále srdcovkou a dosud nejlepším jejím dílem, ale v detektivním žánru se opravdu našla, proto můžeme doufat v další její knihy. Já už se těším na další příběh Cormorana.


***

J. K. Rowling (1965) se narodila ve Velké Británii v Gloucestershiru, na svůj spisovatelský talent upozornila již v šesti letech, kdy napsala povídku o králíčkovi jménem Králíček. Ve světě proslula svou knižní sérií o malém čaroději Harrym Pottrovi. Po velkém úspěch napsala také knihy z jeho prostředí a společenský román Prázdné místo. V současnosti se věnuje detektivní sérii, kterou vydává pod pseudonymem Robet Galbraith.


(Zdroj: Obrázek a anotace z http://www.databazeknih.cz/)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
___________________________________________________

Mnohokrát děkuji za návštěvu v mém černém doupěti!

Dlouhodobé projekty:

40