... hudební a knižní blog.
Za tento rok přečteno knih:
31 z 40

V. Roth - Povstalecká trilogie #1: Divergence

1. května 2014 v 10:50 | Niviat |  Knihy 2014
DivergenceOriginální název: Divergent
Žánr: Sci- fi
Rok vydání: 2012
Počet stran: 344
Vydal: CooBoo

Anotace: Chicago, budoucnost. Obyvatelé města, které obklopuje jen močál a obepíná ostnatý drát, jsou rozděleni do pěti frakcí. Beatrice je čerstvých šestnáct a přišel čas vybrat, do které frakce chce patřit, které ctnosti se chce na celý život odevzdat. Překvapivé rozhodnutí jí do cesty přivede osudového kluka - úchvatného, ale taky trochu nesnesitelného. Beatrice zjišťuje, že ve společnosti, která se jeví tak dokonalá, vzrůstá napětí a hrozící nebezpečí lze zažehnat jen jedním způsobem, který ji ale možná zničí.
__________________________________________________________________________

Jedno rozhodnutí, jedna ctnost, jeden život... Volba, která může zachránit nebo navždy zničit na oko dokonalou společnost. Co je však správné? Jít za svou touhou nebo zůstat s rodinou?Beatrice je šestnáct a čeká ji nejdůležitější a nejtěžší rozhodnutí v jejím životě. Má se rozhodnout pro jednu frakci, která bude po zbytek života víc než její krev, stane se novou rodinou. Tuto frakci bude reprezentovat, za ni bude bojovat.

Na první pohled se zdá, že její volba bude jednoduchá a jednoznačná. Jenže v mladé dívce vzkvétá velké dilema, necítí se natolik odevzdanou, jako její rodina. Je příliš zvědavá a touží po volnosti Neohrožených. Její volba všem vyrazí dech a na ni čeká několik týdnů boje o holý život. Musí v sobě najít sílu, která se v ní skrývala odjakživa, s níž může nakonec zachránit více, než jen jeden lidský život.

Všechno není však tak špatné. Mezi bojem, zbraněmi a přetvářením osobnosti najde spřízněnou duši. Neskutečně zajímavého instruktora, Čtyřku, který dohlíží na výcvik nováčků. Mladé srdce zahoří a objeví nečekanou touhu, která se stane jedním z největších děsů. Některá probuzení jsou však ještě o mnoho děsivější...

Hlavním kladem knihy je především neuvěřitelná čtivost, která vás připoutá k příběhu. Stanete se jedním z členů frakce a prožíváte trýznivou bolest postav, jejich zranění, touhy. Zamilujete se do Čtyřky a toužíte po jeho dotecích, zároveň však máte rádi i ostatní postavy a není vám lhostejný jejich osud.

Tuto recenzi píši po druhém přečtení, při prvním jsem nebyla až tak nadšená. Bavila mě, ale nezpůsobovala u mě pocit, že bych ji četla někdy znovu. Když teď vyšel poslední díl, Aliance, uvědomila jsem si, že si předešlý děj nepamatuji. Nezbývalo mi tedy nic jiného, než se znovu začíst. Stala se díky tomu skvělá věc... zamilovala jsem se na druhý pohled. Byla jsem stržena do divergentní vlny, na které se stále vezu.

Objevila jsem věci a myšlenky, které mi napoprvé unikly a asi i díky tomu na mě neudělal příběh takový dojem, jako teď. Měním proto svoje hodnocení a dávám pět vloček. Zároveň se děsím toho, čeho se ještě dočkám. Hrdinové to nemají totiž ani trochu jednoduché.

Rozhodně se jedná o jednu z nejlepších dystopií, které si můžete přečíst, proto neváhejte. Pokud napoprvé nepropadnete jejímu kouzlu, nezoufejte. Může se vám stát to, co mě.


***

V. Roth (1988) se narodila a žije v Chicagu. Pracuje na plný úvazek jako spisovatelka, studovala tvůrčí psaní na Northwestern University. Její prvotina, Divergence, se dostala na šesté místo v žebříčku bestselerů deníku The New York Times.

(Zdroj: Obrázek a anotace z http://www.databazeknih.cz)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Katerííína Katerííína | Web | 1. května 2014 v 14:20 | Reagovat

pěkný blog

2 Niviat Niviat | 1. května 2014 v 19:18 | Reagovat

[1]: Děkuji. :-)

3 Tris Tris | Web | 17. května 2014 v 23:21 | Reagovat

Pěkný blog co říkáš na můj ?
http://divergent-2014.blog.cz/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
___________________________________________________

Mnohokrát děkuji za návštěvu v mém černém doupěti!

Dlouhodobé projekty:

40