... hudební a knižní blog.
Za tento rok přečteno knih:
31 z 40

B. Jirušková - Kočičí noci #1: Kočičí noci

9. června 2014 v 10:40 | Niviat |  Knihy 2014
Kočičí nociŽánr: Fantasy
Rok vydání: 2009
Počet stran: 254
Vydal: Straky na vrbě

Anotace: Kdo je zajatec, jehož odváží na oltář své kruté bohyně jezdci Ginai Ničitelky? Jaké tajemství se skrývá pod pláštěm noci v pověstném Darínském přístavu? A kdo odpoví na zoufalou prosbu poraženého Šarzova bojovníka, pána z Deronu?

Na jeviště Darína je rozehráno precizně vyvážené drama plné lstí a intrik, odvahy, rodící se ze zbabělosti a nevyslovených tajemství. A ten, kdo prohraje, ztratí víc než život - ztratí duši.
________________________________________________________________________
Vklouzněme do tajů čarovného města Darín, které skrývá nejedno překvapení a moc, o které se obyčejným smrtelníkům může jen zdát.Příběh začíná velmi spletitě, několik zároveň běžících, a na oko spolu nesouvisejících dějových linek, spřádá pavučinu darínských událostí. Seznamujeme se naráz s hereckou společností, ale také s obyčejnými zloději, léčitelkou, přístavními dělníky... Na pozadí toho všeho se potuluje zlo bez tváře v podobě Espétrana, který doplňuje do knihy magickou podstatu.

Nečekejte rozhodně oddechovou četbu, jedná se totiž o velmi složitě napsanou knihu pro milovníky krásného českého jazyka. Díky tomu je od nás očekávána velká pozornost, aby nám neuniklo ani jediné slovo. Dojem z knihy by se totiž zhroutil jako domeček z karet a nám by nezbylo nic jiného, než obrátit pár stran zpět a celou jízdu si zopakovat. Někdy je zde jazyková hra stavěná nad celý děj, dočteme li však za třetinu, dějové linie se začnou spojovat do pevného provazu, kde nezůstane skulina pro jedinou nezodpovězenou otázku.

Na to, že se jedná teprve o první díl trilogie, dostáváme poměrně slušnou dávku informací, díky kterým se nám krásně vykreslí Darín. Cítíme vůni teplého moře a vlahého nočního vánku... Dozvíme se snad v pokračování i to, jaký svět toto město obklopuje?

Pro poetické duše je vyprávění doplněno velmi příjemnou poezií, jež dokresluje celý dojem a také černobílými ilustracemi, kterých není v knize zrovna málo. Celek pro to na mě působí velmi propracovaně, jsem velmi ráda, že tento poklad mám ve své knihovně.

Pokud milujete češtinu a máte chuť na knihu, která vás strhne, ale musíte jí věnovat dostatečnou pozornost, není nic lepšího než Kočičí noci, tak sametové a něžné...


***

B. Jirušková (1971) zazářila několikrát ve sbírkách povídek Drakobijci, vyhrála soutěž O železnou rukavici lorda Trollslayera, ale především stvořila vlastní svět, do něhož patří i podivuhodné město Darín, kde se odehrává děj prvotiny Kočičí noci a jejích dvou pokračování.

(Zdroj: Obrázek a anotace z databazeknih.cz)
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
___________________________________________________

Mnohokrát děkuji za návštěvu v mém černém doupěti!

Dlouhodobé projekty:

40