... hudební a knižní blog.
Za tento rok přečteno knih:
31 z 40

Červnové Kočičí noci - Ukázka z druhého dílu

16. června 2014 v 20:11 | Niviat |  Články
Stále se toulám kouzelným světem Kočičích nocí, které se pro mě staly přechodným domovem na celý červen. Postupně se pročítám tímto úžasným spletitým příběhem a užívám si, s jakou pečlivostí a jak krásně jsou tyto knihy napsány. Je opravdu velká škoda, že tato trilogie tápe ve tmě a málo kdo o ní ví. Díky tomu se z ní stala lahůdka pro úzký okruh čtenářů, kteří si je však mohou zamilovat stejně tak, jako se to stalo mně.
Dříve, než se tu objeví recenze na druhý díl, Vědma z lesa, připravila jsem si pro vás krátké ukázky, které přiblíží prostředí neznalým čtenářům. Kniha je obohacena o pěkné ilustrace a příjemnou poezii ze samotného Darína, dokreslující celou atmosféru.


Tato kniha je z trojice sice nejtenčí, ale nabitá zajímavou akcí a pro mě má nejhezčí obálku s příjemně nazelenalým nádechem. Stejně jako u předchozího dílu ji má na svědomí Jana Šouflová. Teď už se však pojďme začíst do ukázek...


Ukázky:

Světlo bílého Anstreina měsíce opatrně našlapovalo na dlažbu perlového trhu mezi opuštěnými vraky stánků a pozůstalými odpadky, jako kočka prochází po mapě deskové hry, aniž by srazila kámen. Za štíty domů, křivými jako přeražený nos, povystrkoval ocelový drápek měsíc Ginain. V samém středu náměstí plula na šeru socha Sazin, ochránkyně plavců, a soustředila na své tělo pokryté lasturami ten nejměkčí jas, jak hrdinka na jevišti. Až pod ní a jaksi stranou proklouzávaly kolem stěn šetrné plaménky olejových lamp. Neboť toto trhové místo, ležící na samém okraji kupecké čtvrti, patřilo už přístavu...

***

Byla noc jako Darínské hedvábí spálené žárem. Táhl od pevniny. Dva spiklenci, muž a chlapec, se tiskli ke zdi starého sídla ve čtvrti Les. Byl to rytíř Rabim s Drápkem, svým přítelem ze slané čtvrti. Drápek cítil dosud čerstvou vděčnost k lidem z Lesa, kteří ho přijali mezi sebe: štvance na útěku z nevydařené zlodějské výpravy, stíhaného strážemi i samotným démonem Espétranem.
Štvanice už byla dávno odvolána a hlavní lovčí se vzdal své pravomoci, ale Drápek nehodlal opustit čtvrť, která se ho ujala v nouzi. Snad dnešní noci alespoň splatí svůj dluh.


Ukázky poezie:

Život se podobá přístavní čtvrti
je uvězněn v spleti
svých ulic a střech
Ty nejpřímější pak vedou vždy k smrti
tam, kde řeka nadějí opouští břeh

Má při molu vraky, však nad každým ráhnem
třpytivé vlajky se hodlají skvět
a poutníci k čistotě brodí se bahnem
když k tůni se nahnem
tak spatříme svět

Svou bárku jak zběsilí k prameni táhnem
však sotva proud zesílí, vrací nás zpět
od snů, co jsme nesili, k nimž nedosáhnem
svou kratičkou berličkou
činů a vět

Ať touha nás sužuje a víra drtí
dar zlomit prokletí není nám dán
Život se podobá přístavní čtvrti
z níž lodi vyplují na oceán

*** Píseň z Darína ***


Je laskavá země a zlý nebes řád
Když blížíš se ke mně, tak nesmíš se ptát
proč noc voní temně a z dnů vane chlad...
Tu moc žádný z bohů neovlád´!

*** Část písně Fineily, vědmy z Lesa ***


Pokud stále váháte, zda se do čtení pustit, neváhejte už ani minutu. Snad vás trochu přesvědčily i tyto ukázky a zavítáte co nevidět do půvabného Darína spolu se mnou Cathy a Dragitou.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
___________________________________________________

Mnohokrát děkuji za návštěvu v mém černém doupěti!

Dlouhodobé projekty:

40