... hudební a knižní blog.
Za tento rok přečteno knih:
31 z 40

Rozhovor s Blankou Jiruškovou

25. června 2014 v 13:38 | Niviat |  Články
V rámci projektu Červnové Kočičí noci, se mi povedlo trochu vyzpovídat jejich stvořitelku Blanku Jiruškovou. Jsem velmi ráda, že jsem mohla tento rozhovor uskutečnit právě já. Autorka si totiž poměrně dost chrání soukromí a proto na internetu nenalezneme moc informací o jejím životě. Zároveň o sobě tvrdí, že patří k lidem, kteří si myslí, že každé dílko má stát samo o sobě, autor akorát překáží, dodává: "Konec konců už Sokrates přišel na to, že když má autor mluvit o své práci, není z toho vůbec moudrý, moudřejší je práce sama."

Včera jsem dočetla celou sérii a pak na mě čekaly ve schránce odpovědi na mnou položené otázky a je mi velkou ctí, se s Vámi o ně podělit.Vaše trilogie Kočičích nocí mě zaujala velmi krásnou češtinou, která se v dnešní době opravdu nevidí. Co Vás vedlo k tomu ji použít ve fantasy příběhu? Nebála jste se, že díky tomu budou knihy pouze pro úzký okruh čtenářů?

Pravda je, že jinak to ani neumím, já jsem totiž původně básník. Také se na tom podílel fakt, že jsem překonaný dysgrafik, takže většinu pasáží a dialogů jsem si dlouho formulovala v hlavě, než jsem se odhodlala dát si tu práci a napsat je. Výsledkem je tak jakási dlouhá báseň v próze. Od začátku jsem čekala, že to nebude mainstream. To nebyly ani moje básně a nikdy mi to nevadilo.Začátek trilogie je velmi náročný na pozornost čtenáře a to i díky použitému jazyku, zamýšlela jste stavět jazykovou stránku nad příběhovou, nebo to vyplynulo samo?

Složitost příběhu vyplývá z komplexnosti mého světa. Vlastně jsem psala historickou fresku, ale z jiné reality na jiné planetě. Podobně jako u sochy dalo nejvíc práce osekávání vedlejšího materiálu. Také musím upozornit na to, že ten svět není jen můj (i když jsem se pohybovala na územích, která jsou pod mou patronací). Jiné země má pod patronací brácha. A on také vytvořil mapy a vypočítal coby amatérský astronom planetární soustavu. Doufám, že časem se také odváží zveřejnit něco ze své části dějin.

Nejspíš je to klišé, na které se ptá v rozhovoru každý, ale velmi by mě zajímalo, kde se zrodila myšlenka Vašeho světa? Vzala jste si inspiraci z nějakého existujícího města, když jste tvořila kouzelné prostředí Darína?

První části příběhů se zrodily v období mé první třídy, když se mladší bráška vrátil po dvou letech z dětské léčebny v Košumberku. Popisování a prožívání společného světa nás sblížilo pro všechny další roky. Zatímco brácha se zabýval hlavně geografií a filosofií, já jsem se vrhla na psaní dějin a religionistiku. Také jsme si rozdělili zóny zájmu. Darín nevznikl podle nějakého města na zemi, nemá zde konkrétní předobraz, ale jistě jsou tam znát určité doteky přímořských městských států renesance a oblastí dálnějšího východu. Nevím, zda to není obecný jev, ale pro nás je tento svět velmi skutečný. Když zahneme za roh ulice v našich městech, víme, co tam na nás čeká, a plavíce se na lodi, známe, kde je který ostrov a země, jaký národ tam sídlí a co uctívá za kult…

Čtenáři znají Vaši tvorbu převážně z povídkových sbírek. Chystáte se v dohledné době někde zveřejnit nějakou další povídku, nebo chystáte nějaké rozsáhlejší dílo?

Další útržky pochopitelně existují, problém je s jejich přístupností pro lidi, kteří nejsou úplně zažraní do historie a dějin náboženství. Záleží například na akčnosti, kterou právem vyžaduje každý vydavatel tohoto žánru. Momentálně mně pronásledují myšlenky na něco úplně jiného, co by se snad ani do fantasy nevešlo.

Při čtení Kočičích nocí se vždy velmi těším na další poezii, která je velmi líbivá. Je nějaká básnická sbírka, která Vás vzala za srdce a inspirovala styl Vaší vlastní?

Ony jsou to ponejvíce písňové texty a mají vlastní melodii. Dlouho jsem se pohybovala u divadla a můj první příběh z Darína měl formu divadelní hry se zpěvy. Také se našli lidé, co tomu dávali profesionálnější melodie, až je mi často líto, že to čtenáři neuslyší. Možná až jednou budou knihy převážně elektronické, půjde k nim přidat zvukový soubor. Jinak poezii moc nečtu, protože ji píšu ☺.

Čtenáře a fanoušky by jistě zajímalo, zda se ještě někdy setkají se svými oblíbenými postavami, je možné, že se někdy do Darína v budoucnu vrátíme?

Některé extrémní prožitky mých postav vycházejí z mých vlastních. Mé vnímání občas prochází radikálními změnami a podle toho se také pohybuji na mapě našeho světa. Doufám, že až obejdu některé nehostinnější krajiny, třeba se do rodného přístavu dostanu.

Při tvorbě charakteru postav se inspirujete reálnými lidmi z okolí, nebo jde vždy o vlastní fantazii?

Především jsem do mnoha postav (paradoxně převážně mužských) rozdělila jednotlivé stránky sama sebe. Inspirovala mne spousta lidí, od přátel z ochotnického souboru až po poněkud alternativní doktorku, která se zabývala homeopatií a hypnózou. Ale žádnou postavu jsem nešila nikomu přímo na tělo.

A poslední otázka, už Vás nebudu dále trápit. Čím si krátí spisovatelka jako vy dlouhou chvíli? Čtete stejný styl knih, který sama píšete, nebo potřebujete vypnout u něčeho jiného?

Knihy podobného žánru, nebo "vážnou" literaturu si obvykle opatrně dávkuji. Mám totiž tendenci se až příliš citově angažovat. Odpočinout si nejvíc dovedu u záhadologických knih, pokud se týkají historie a u historických detektivek (které i sbírám). Zkusila jsem i cosi podobného napsat, ale nakladateli přišla ta věc příliš komplikovaná. To je ten můj věčný sklon k nadprodukci fakt a psychologických postřehů. Oba s bráchou milujeme dobovou literaturu, přičemž on dává přednost traktátům a filosofickým dílům a já beletrii, protože myslím, že víc prozrazuje o reálné každodennosti. Nejbližší mému srdci jsou renesanční novely, rytířská poezie a lidové romány devatenáctého věku, jejichž formou jsem se nejvíce inspirovala při psaní mých vlastních "Tajností Darína".

Děkuji za rozhovor a přeji hodně úspěchů v tvorbě. Velmi se těším na nějakou další knihu z Vašeho pera. Již teď jsem velkou fanynkou.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Dragita Dragita | E-mail | Web | 25. června 2014 v 13:58 | Reagovat

Za rozhovor jsem moc ráda, také se řadím mezi fanynky autorky :-)  :-)

2 Niviat Niviat | 25. června 2014 v 13:59 | Reagovat

[1]: Já taky, udělal mi velkou radost. :-)

3 Simix Simix | Web | 26. června 2014 v 9:12 | Reagovat

Zajímavý blog :)

4 Niviat Niviat | 30. června 2014 v 10:47 | Reagovat

[3]: Děkuji. :-)

5 Pedro Pedro | 1. července 2014 v 7:05 | Reagovat

Prosím, pomocte mi, dobré duše! :)) Dejte hlas fotce červených bot zblízka od Kamila L. a fotce z koncertu od Tomáš Gulan K., prosím prosííím. https://www.facebook.com/metalshop/app_301772589934487 a pokud to nejde, tak prosím lajkněte stránku Metalshop a pak dejte tu aplikaci (vedle Timeline a Informací) a tam už v galerii jsou ty fotky.:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
___________________________________________________

Mnohokrát děkuji za návštěvu v mém černém doupěti!

Dlouhodobé projekty:

40