... hudební a knižní blog.
Za tento rok přečteno knih:
31 z 40

V. Roth - Povstalecká trilogie #2: Rezistence

2. června 2014 v 13:18 | Niviat |  Knihy 2014
RezistenceOriginální název: Insurgent
Žánr: Sci- fi
Rok vydání: 2012
Počet stran: 368
Vydal: CooBoo

Anotace: Měl to být pro Tris šťastný a slavnostní den, ale všechno dopadlo úplně jinak. Po krvavé tragédii mezi frakcemi vzrůstají konflikty a nad společností se vznáší válka. Tris se musela rozhodnout už jednou - a teď ji čeká další volba. Dřívější rozhodnutí, obavy, zármutek i provinilost, to vše ji teď dostihlo a Tris nezbývá než bez výhrad přijmout svou Divergentní identitu. Dokáže se ale vyrovnat se vším, co to znamená?
__________________________________________________________________

Situace se vyhrotila, po napadnutí Odevzdaných již nebude nic takové, jaké bylo. Začíná boj o rovnováhu společnosti, o lidské životy a hlavně o možnost svobodně se rozhodovat a jednat sám za sebe.Ve druhém dílu se vracíme k Tris a jejím společníkům přesně ve chvíli, kdy jsme je v Divergenci opustili, mají za sebou útěk a směřují s prosbou o azyl k Mírumilovným. Z ustrašené mladé dívky se stává velká hrdinka, která chce svým sebeobětováním a impulzivním chováním všechny zachránit. Cítí totiž velkou vinu, s kterou se nikomu nesvěřila a ona ji pozvolna užírá, odhání tak od sebe i svoji lásku.

V neustálém víru hádek Tris se Čtyřkou se odehrává neskutečné množství akcí, které vyplňují celou knihu. Díky tomu se nebudete ani chvíli nudit. Oproti Divergenci se také konečně pořádně rozhlédneme po Chicagu, což je vítaná změna, jelikož základnu Neohrožených již známe jako své boty.

Aby však nebylo vše tak úžasné, se změnou povahy hlavní hrdinky se do příběhu vloudila ufňukanost, která mi velmi kazila čtenářský zážitek. Na jednu stranu se chová jako rambo a na straně druhé nedokáže přiznat pravdu, kterou by do jisté míry mohla ospravedlnit svoje jednání a tím ulevit svojí duši. Naštěstí vše zahraňoval odhodlaný a sympatický Čtyřka, kterého mi bylo díky neustálým hádkám s Tris líto. Ze začátku jejich neshody kořenily děj, později se však již staly jen otravným nedostatkem. Naštěstí však nejsou jedním z těch tuctových a přeslazených párů, kterých je v podobných knižních sériích v dnešní době velký přetlak.

I přes tato negativa mě však kniha opět dostala, spousta zvratů učinila knihu neodolatelnou a téměř neodložitelnou. K tomuto velkému zážitku mi pomohlo, že jsem druhý díl četla ihned v závěsu za tím prvním a tak jsem měla vše v živé paměti. Nemůžu opět jinak, než knihu ohodnotit plným počtem bodů a jsem velmi zvědavá, jak se autorka popasuje s ukončením celé trilogie.


***

V. Roth (1988) se narodila a žije v Chicagu. Pracuje na plný úvazek jako spisovatelka, studovala tvůrčí psaní na Northwestern University. Její prvotina, Divergence, se dostala na šesté místo v žebříčku bestselerů deníku The New York Times.

(Zdroj: Obrázek a anotace z http://www.databazeknih.cz)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
___________________________________________________

Mnohokrát děkuji za návštěvu v mém černém doupěti!

Dlouhodobé projekty:

40