... hudební a knižní blog.
Za tento rok přečteno knih:
31 z 40

B. Jirušková - Kočičí noci #3: Paní z peřejí

1. července 2014 v 9:28 | Niviat |  Knihy 2014
Paní z peřejíŽánr: Fantasy
Rok vydání: 2009
Počet stran: 214
Vydal: Straky na vrbě

Anotace: Ve světle dvou měsíců, Anstreina bílého a Ginaina šedého, má krev lidí i Sarkaiů stejnou barvu. Nad Darínem však svítá. Přichází den, kdy umírají i tajemství.

I na tom nejzataženějším nebi se jednoho dne objeví první záblesky slunečního svitu. Ten si pomalu hledá cestu i do temného Darína...


Jestli do teď vytahovali Gianisté prsty zpoza závěsu, v závěrečném dílu z něj vyskočili a rozpoutali silnou bouři, před kterou se nikdo neschová. Neštítí se podat nepřátelům jed a tím se hra o duše stává jen slabým odvarem, teď jsou v sázce holé životy. Síť intrik se spletla a Moc Espátrana ustupuje do pozadí před mnohem ničivějším zlem.

Příběh začíná pod rouškou tmy, kdy podloudník Mořský had, přepravuje dva tajemné černé pasažéry. Nedobrovolně a nevědomě přispívá ke zhoršení celé situace v už tak sužovaném městě. Všichni hráči se poprvé od začátku příběhu ocitají na stejném hřišti a postupně si dělí jak město, tak svoje přívržence.

Děj nás tentokrát zavede i kousek mimo Darín a proto máme možnost zahlédnout něco více ze světa, který ho obklopuje. Je pro nás proto mnohem uvěřitelnější, že některé postavy pocházejí odjinud. Město funguje jako velký magnet, který si všechny přitáhne k sobě a je jen na něm, kdy svou moc uvolní a dovolí jim odejít.

Již v předešlém dílu jsme se dočkali mnohem akčnějšího děje, který však pouze předznamenával události z Paní z peřejí. Mistrovství spisovatelky se zde projevuje v novém světle. Akčnější ráz vyprávění nezadusil poetickou stránku věci a my máme neustále možnost užívat si vytříbeného jazyka a poetičnosti. Sledujeme postupné vyvíjení postav, jejichž charakteru je tentokrát dáno mnohem více prostoru, ponoříme se častokrát až do jejich nejhlubšího nitra. Neopakovatelné kouzlo knize opět vtiskly ilustrace J. Šouflové, které již neodmyslitelně patří k celé trilogii, kterou velmi povedeně dokreslují.

Závěr, který ukáže, že nic nemusí být tak, jak se zdálo a že někdy si zlo vytváříme sami v sobě, je důstojnou tečkou za celým dílem. Po jeho dočtení mě chytl jakýsi druh nostalgie a od té doby neustále doufám, že se do Darína ještě vrátím a setkám se se svými oblíbenými postavami.


***

B. Jirušková (1971) zazářila několikrát ve sbírkách povídek Drakobijci, vyhrála soutěž O železnou rukavici lorda Trollslayera. Především však stvořila vlastní svět, do něhož patří i podivuhodné město Darín, kde se odehrává děj prvotiny kočičí noci a jejích dvou pokračování.


(Zdroj: Obrázek a anotace z http://www.databazeknih.cz/)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
___________________________________________________

Mnohokrát děkuji za návštěvu v mém černém doupěti!

Dlouhodobé projekty:

40