... hudební a knižní blog.
Za tento rok přečteno knih:
31 z 40

S. Shannon - Kostičas #1: Kostičas

27. července 2014 v 12:13 | Niviat |  Knihy 2014
KostičasOriginální název: The Bone Season
Žánr: Fantasy, YA
Rok vydání: 2014
Počet stran: 450
Vydal: Host

Anotace: Příběh začíná v roce 2059. Devatenác­tiletá Paige Mahoneyová pracuje v londýnském kriminálním podsvětí, kde působí jako jakási "spojka" či "posel" - je krajinochodec, zvláštní typ jasnovidce, a díky svým schopnostem se dokáže vnořit do mysli druhých lidí. Žije v represivním režimu Scion, kde páchá velezradu už jen tím, že dýchá. Jednoho dne se její život navždy změní. Je přepadena, unesena a převezena do někdejšího Oxfordu, města, které před dvěma sty lety zmizelo z map. Tam je Paige vydána na milost a nemilost Strážci, nejkrásnější, ale zároveň nejděsivější bytosti, jakou kdy potkala…

Utajeno, nepoznáno... existuje město, kde každý den bojujete o život svůj a celého světa. O jeho existenci obyčejní lidé nic netuší, stejně tak jako neznají Kostičas. Ten dvacátý se však stane jedinečným.V režimu jménem Scion se setkáváme s hlavní hrdinkou Paige, která patří mezi porušené lidi. Pro někoho jsou její schopnosti požehnáním, pro většinu jsou však nepochopitelné a jsou označovány za trestný čin hodný smrti. Existují obyčejné dary a pak ty, kterých je pomálu. Jedním z nich oplývá i Paige, je krajinochodkyní a může tak libovolně využívat služeb éteru ve svůj prospěch. Aby sama nezemřela, musí jednoho dne využít svoje schopnosti k vraždě a netuší, co se v jejím životě rozpoutá. Při útěku je lapena v rámci dvacátého Kostičasu spolu s dalšími výjimečnými lidmi odtažena do Oxfordu, tajemného města, které ovládají Refájci, strážící náš svět před Emejci, kterým obzvláště chutná lidské maso. Setkává se tak se ztělesněnou noční můrou.

I přes to, že se jedná o autorčinu prvotinu, nelze jinak, než vyzdvihnout komplexnost díla a neskutečně zajímavé dialogy a barvitý popis prostředí, díky němuž máme pocit, jako bychom místa sami navštívili. Autorka je často přirovnávána k J. K. Rowlingové, se čtenáři se však už od začátku příliš nemazlí a neposkytuje nic z pohádkovosti Harryho Pottra, cílí na starší čtenáře.

Z kraje jsme konfrontováni s nepřeberným množstvím informací a pojmů, ve který je těžké se orientovat. K tomu, abychom se neztratili v říši divů, nám pomáhá slovníček pojmů, který nalezneme na konci knihy. I tak je to však velký nápor na paměť a může to nejednoho přesvědčit, že tato kniha není nic pro něj.

Pokud vytrváme, nakonec dostaneme odpovědi na otázky a celý svět se nám spojí. Chce to tedy velkou dávku trpělivosti, za kterou budete odměněni příjemným závěrem a nalákáni na pokračování. Kniha rozhodně patří mezi vlajkovou loď YA literatury a nabízí mnoho akce, napětí, ale i romantických chvilek, není však přeslazená a tak tato linka jen dokresluje celkový příběh. Shannon je vycházející hvězdou na nebi literatury pro mladé a my jen můžeme doufat, že si svůj vysoký standart udrží i do další tvorby a přes několik Kostičasů.


***

S. Shannon (1991) se narodila v západním Londýně. Vystudovala anglický jazyk a literaturu na Oxfordu a Kostičas je její vydanou prvotinou. Série má mít podle autorky sedm dílů a pokračování vychází již v říjnu 2014 opět v nakladatelství Bloomsbury. Filmová práva vlastní společnost 20th Century Fox.

(Zdroj: Obrázek a anotace z http://www.databazeknih.cz/)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Míša Míša | Web | 27. července 2014 v 20:38 | Reagovat

Vsude stale ctu recenze a sama jsem se ke knize jeste nedostala :(

2 Niviat Niviat | Web | 28. července 2014 v 8:32 | Reagovat

[1]: Naprosto chápu, jak se cítíš, takových knih na mě taky čeká spousta. :-)

3 Lucia Lucia | Web | 28. července 2014 v 13:24 | Reagovat

Kostičas mě taky čeká. Mám tolik knížek co jsem chtěla za prázdniny přečíst, je půlka pryč a já nepřečetla ani čtvrtinu z toho co jsem plánovala :/

4 Niviat Niviat | Web | 28. července 2014 v 17:27 | Reagovat

[3]: To já prázdniny nemám, takže jsem nic neplánovala. Ale neustále mám pocit, že potřebuji nějaký klon, abych toho stihla přečíst víc. Je tolik knih a tak málo času...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
___________________________________________________

Mnohokrát děkuji za návštěvu v mém černém doupěti!

Dlouhodobé projekty:

40