... hudební a knižní blog.
Za tento rok přečteno knih:
31 z 40

U. Poznanski - Erebos: Hra, která zabíjí!

24. července 2014 v 17:49 | Niviat |  Knihy 2014
ErebosOriginální název: Erebos
Žánr: Thriller
Rok vydání: 2011
Počet stran: 320
Vydal: Fragment

Anotace: Na jedné londýnské škole si mezi sebou žáci začnou předávat podivné balíčky, jeden se nakonec dostane i ke zvědavému Nickovi. V balíčku je DVD s počítačovou hrou. Hrou napínavou, a hlavně velmi inteligentní. Proč o ní ale nikdo nesmí mluvit a hráči musí dodržovat přísná pravidla? Na druhou stranu jim hra dokáže splnit i ta nejtajnější přání. Pokud neposlouchají nebo se znelíbí poslovi se žlutýma očima, čeká je trest. Jak je ale možné, že hra o každém všechno ví a neuděluje hráčům úkoly jen ve hře, ale i v realitě? Co hra vlastně chce? A jak ji může Nick zastavit?

Vstup nebo odejdi, toto je recenze na Erebos! Pokud se začteš, není již úniku a je tu velká šance, že si ho budeš muset přečíst!Okolo Nicka se všichni chovají, poslední dobou, velmi podivně. Zvědavost vítězí a on sám se dostává do kolotoče závislosti na Erebosu. Spousta lidí najednou chodí do školy ve stavu, jako by propařili celou noc, jsou nevyspalí, tajnůstkářští a nervózní. Proč má obyčejná hra tolik pravidel, které když porušíte, budete po zásluze potrestáni? Proč se o ní nesmí mluvit ani mezi hráči? Nickovi postupně začne docházet, že v Erebosu nejde pouze o to, objevovat nový svět a bojovat se stvůrami. Na jejím pozadí se skrývá něco mnohem horšího, ba dokonce vražedného. Co když tu nejde o happy end a hra má naprogramovaný pouze smutný konec, který bude nejednoho hráče stát jeho vlastní, reálný život?

Ke čtení této knihy jsem byla ze začátku poněkud skeptická. Přece jen nejsem zvyklá na to, aby hlavním motivem byla počítačová hra. Navíc nejsem ani z těch lidí, kteří by někdy podobnou hru hráli. Dala jsem však na doporučení od spousty knižních blogerů a sama si ji také zakoupila. Po prvních stránkách jsem se nestačila divit...

Kniha mě neskutečně pohltila a já toužila hrát s Nickem a zúčastnit se všech bojů a výprav. Pocítila jsem tu pravou hráčskou vášeň a konečně trochu pochopila, jak může někdo u hry strávit denně několik hodin, aniž by si myslel, že je to pouhá ztráta času... pak si vyčítal, že ho mohl prožít nějak smysluplněji. Nemohla jsem se od čtení odtrhnout a najednou všechny nedůležité činnosti čekaly, až celé to dobrodružství skončí a já si budu moci vydechnout. Ještě teď se tetelím vzrušením, když si vzpomenu na propracovanost virtuálního světa, který zasahoval občas i do toho reálného.

Děsivé zjištění, že jsem závislá na četbě knihy se prolínalo s tím, jak se Nick hlouběji a hlouběji propadal do své vlastní závislosti. Nakonec jsme oba uvízli na stejné lodi a když nemohl Nick hrát, já zuřivě četla dál, abych se dozvěděla, co dalšího se stane. Za celou dobu jsem si v hlavě vytvořila několik konspiračních teorií, které jsem nadále rozvíjela, v závěru jsem však byla velmi překvapená.

Zároveň kniha čtenáři navozuje znechucení ze současné generace, která je natolik závislá na technologiích, že je pro ni milejší trávit život ve virtuální realitě a podřídit jí naprosto všechno. Klidně i svůj opravdový život, pokud budou smět hrát dál a objevovat další taje a zákoutí.

Nejsem sice věková skupina, pro kterou je primárně kniha určena, ale našla jsem si tam to své, co mě na čtení láká a baví. Pokud chcete něco neobvyklého, se zajímavým námětem a přitom strhujícího, popadněte právě tuto krásku a ponořte se do světa Erebosu, vždyť nic není jednoduššího.


***

U. Poznanski (1968) žije v Německu, vystudovala japanistiku, žurnalistiku, právo a divadelní vědu. Knihy vydává od roku 2003 a zúčastnila se scénáristické soutěže, kterou vyhlásila televize ORF.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
___________________________________________________

Mnohokrát děkuji za návštěvu v mém černém doupěti!

Dlouhodobé projekty:

40