... hudební a knižní blog.
Za tento rok přečteno knih:
31 z 40

S. King - Čtyři roční doby

15. října 2014 v 18:05 | Niviat |  Knihy 2014
Čtyři roční dobyOriginální název: Different Season
Žánr: Novely
Rok vydání: 2014
Počet stran: 363
Vydal: Pavel Dobrovský - BETA s.r.o.
Formát: E- kniha

Anotace: Čtyři roční doby se poněkud vymykají Kingově tvorbě nejen rozsahem, ale především laděním, a mohou proto být příjemným překvapením i pro čtenáře, kteří zrovna nejsou příznivci Mistra hororu. Sám King je označuje za "přirozeně šťastnou knihu" a uvádí, že "tři z nich nejsou horory". Se dvěma novelami se čeští čtenáři mohli setkat v dnes už historickém prvním vydání Kinga u nás vůbec - vyšly v roce 1991 v nakladatelství Práce pod názvem jedné z nich, Nadaný žák (druhou novelou bylo Tělo). Tři jsou u nás známy také ve filmové podobě: Tělo bylo natočeno pod názvem Stand By Me (Stůj při mně), Nadaný žák byl distribuován pod původním názvem a film Vykoupení z věznice Shawshank vypustil z titulu Ritu Hayworthovou. Kniha Čtyři roční doby vychází nyní v úplné podobě, jak ji koncipoval Stephen King.

Čtyři příběhy které vezmou vaši mysl na zběsilou jízdu po lidských charakterech, do prostředí věznice, mezi partu malých kluků či starých mužů posedlých podivnými příběhy. Tam, kde vaše fantazie dostane to, co žádá... A to vše formou krutého vydírání.Mistr hororu Stephen King nám opět předvádí, že jeho pověst je zasloužená. Ve čtyřech novelách, které se žánrově odlišují od jeho typické tvorby, nám představuje svoji další tvář. Mnoha fanoušky je toto dílo vyzdvihováno na jedny z nejvyšších příček po bok takových děl jako Zelená míle. Není proto divu, že byly tři z těchto novel zfilmovány. Nejznámější z nich je určitě příběh Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank, který platí za perlu mezi filmovými fajnšmekry.

Poprvé se mohli fanoušci setkat s dvěma novelami v roce 1991, kdy se u nás objevily Nadaný žák a Tělo. Kingovým záměrem však bylo, aby všechny vyšly v jednom souboru, což se poprvé povedlo v roce 2003. Letos jsme se dočkali reedice, která se drží původního plánu a obohacuje knihu o velmi povedenou a poutavou obálku.

Ihned na začátku knihy se čtenář pokochá příběhem Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank, který vypráví příběh nevinného, který se dostal do vězení. Nevzdal se a bojuje proti bezpráví, kterého se na něm dopustila justice. Ze zakřiknutého a téměř neviditelného Andyho Dufresneho se časem stává nejdůležitější článek v Shawshanku. Jeho příběh sledujeme očima spoluvězně, díky tomu je nám vyprávění servírováno nespisovným jazykem, který podtrhuje atmosféru a vtahuje nás do samotného života ve věznici.

Následuje Nadaný žák, který byl taktéž zfilmován. Pojednává o malém chlapci Toddovi, třináctiletém premiantovi, který touží po tom, stát se v dospělosti detektivem. Jeho všetečnost ho jednoho dne zavede do domácnosti bývalého nacistického pohlavára, který se skrývá za tajnou identitou a touží v klidu dožít svůj život. To se mu však pod nátlakem chlapce příliš nedaří. Napětí a narušená mysl, to jsou hlavní pojítka, která utváří celkový názor na tento příběh. S mistrností je nám předkládaný přerod dětské mysli v maniakální zrůdu, který nás udrží v napětí až do samého konce. Člověk v některých pasážích ani nedýchá a má až tísnivé pocity z toho, jak někdo může vypadat na první pohled křehce a přitom máme důvod se ho opravdu bát. Při čtení můžeme objevit zmínku o hlavním hrdinovi z předchozího díla.

Čtyři chlapci se vydávají na pouť k mrtvole jejich vrstevníka, kterého srazil vlak, ve třetí novele Tělo. Je mezi nimi velký povahový i inteligenční rozdíl, pojí je však přátelství a touha po dobrodružství a slávě. Cesta, kterou podniknou prověří jejich víru a odhodlaní, spolu se schopností přežít. Putování je prokládáno tvorbou jednoho z kluků, který má smělé literární ambice a ve svých kamarádech velké fanoušky. Tyto vložené příběhy ozvláštňují děj, přináší pár opravdu úsměvných momentů a tím narušují tíživou atmosféru, která nás provází celou dobu.

Jediným nezfilmovaným dílem je Dýchací metoda, vyprávějící o klubu, který vám změní život k nepoznání. Vstupuje se do něj na pozvání, avšak bez registrace a jakéhokoliv poplatku za členství. Počet osob v něm a vše ostatní, je velkou neznámou. Všeobecně známo je jen to, že všichni zúčastnění milují povídání příběhů. Ty nejlepší z nejlepších jsou pak skryty pod rouškou vánočních svátků. Než se však dočkáme příběhu, podle kterého je celé vyprávění pojmenováno, jsme neustále drženi v napětí. Částečně nechápeme, o co vlastně půjde a název díla nesedí až do chvíle, než opět přijde čas punče a ozdobených stromečků.

Celá sbírka vsází na silné příběhy, které okrajově zavání tajemnem. Pokud máte rádi Kingovu hororovou tvorbu a jeho styl psaní, není důvod, proč byste si nezamilovali i tuto. Vysokou kvalitu dokazují i filmové adaptace a podtrhují tak celkové mistrovství autora, který poodhaluje opět část svého já, skrytého za mírumilovným obličejem. Dokazuje, že i z obyčejného dokáže udělat neobyčejně poutavé situace a získat si čtenáře na svoji stranu.***

S. King (1947) je jeden z nejpublikovanějších a nejproduktivnějších autorů. Řada děl mistra hororu byla zfilmována a odehrává se ve státě Maine, kde žije spisovatel se svojí rodinou. Má vystudovanou angličtinu a tvůrčí psaní se zaměřením na učitelství z univerzity v Oronu. S manželkou má tři děti a je v současnosti již dědečkem.


Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji Knihy.IDNES. Tuto e- knihu si můžete pořídit i vy a to !ZDE!.


(Zdroj: Obrázek a anotace z http://knihy.idnes.cz/)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lyra Lyra | E-mail | Web | 20. října 2014 v 10:56 | Reagovat

Od Kinga jsem samostatně četla Nadaného žáka a uchvátil mě, již dlouho jsem se nedostala ke knize, která by mě dokázala tak vyděsit a donutit o sobě uvažovat ještě dlouho po jejím přečtení. Paradoxně nejraději mám od tohoto mistra hororu díla, která do hororového žánru nespadají, takže si tuto knihu určitě vyhledám, myslím, že bych si z jejího přečtení mohla odnést velmi silný zážitek. :-)

2 Niviat Niviat | Web | 20. října 2014 v 13:46 | Reagovat

[1]: Určitě ano. :-) Já mám ráda jeho tvorbu celkově, vždy si v daném díle najdu něco, co mě nějakým způsobem ovlivní a natolik strhne, že pak knihu nemůžu odložit. :-)

3 Znovuzrozený Znovuzrozený | E-mail | Web | 3. listopadu 2014 v 10:17 | Reagovat

Vlastním papírovou podobu, první tři sjem viděl zfilmované, poslední jsem slyšel navíc jako audioknihu. Kingomaniak. Hlavně uznávám, jak jsou příběhy nenápadně propojeny mezi sebou, nebo naopak nápadně propojeny s knihami jinými.

4 Niviat Niviat | Web | 4. listopadu 2014 v 11:29 | Reagovat

[3]: Papírovou podobu určitě v budoucnu zakoupím. :-) Také jsem všechny viděla jako film, jen tu poslední jsem neznala. Nejspíš nemám k maniakovi daleko. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
___________________________________________________

Mnohokrát děkuji za návštěvu v mém černém doupěti!

Dlouhodobé projekty:

40